Перевозка больных
Сервіс запису паціентів

Маркет ITMED купить медтехнику в один клик

Що таке антибіотикорезистентність?

Що таке антибіотикорезистентність?Антимікробні препарати рятують життя, але можуть викликати і побічні явища, в тому числі антимікробну резистентність. Із 40-х років ХХ сторіччя антибіотики значно знизили захворюваність і смертність від інфекційних хвороб. Водночас вони змусили мікроорганізми мутувати для захисту від них, тож антимікробні препарати стають менш ефективними.

Більшість мікробів не шкідливі і навіть корисні для людини, однак деякі з них можуть сприяти розвитку хвороби. Препарати для лікування таких захворювань називають антимікробними. Найбільш відомими антимікробними препаратами є антибіотики, які вбивають або зупиняють ріст бактерій.

Як мікроби стають стійкими (резистентними)?

 • антибіотики вбивають бактерії, що спричинили хворобу, але стійкі мікроби не помирають;
 • антибіотики знищують і корисні бактерії, які захищають організм від інфекцій;
 • стійкі бактерії захищаються, що дозволяє їм і надалі викликати захворювання;
 • мікроби здатні передавати стійкість до препаратів іншим бактеріям, а інфіковані люди стають переносниками.
Задля виживання мікроби винаходять нові захисні стратегії – «механізмами резистентності». Бактерії «записують» їх на свою ДНК і таким чином передають резистентність наступним поколінням.

         Основні стратегії захисту бактерій від антибіотиків:

 • блокування антибіотику мікробною клітиною: стійкі бактерії блокують потрапляння антибіотиків в клітину, зменшивши кількість отворів або прибравши їх взагалі;
 • позбавлення від антибіотика: резистентні бактерії використовують «насоси» в стінках для видалення антибіотиків, які потрапили в клітину;
 • знищення антибіотика: використання ферментів для руйнації структури антибіотика;
 • нівелювання ефектів антибіотика: деякі антибіотики порушують життєво важливі функції бактерій, наприклад вироблення поживних речовин. Тому мікроби розробляють нові шляхи, які дозволяють обійти ефекти препарату;
 • маскування: чимало антимікробних препаратів призначені для знищення певних частин (мішеней), тому бактерії змінюють «вигляд» таких частин, що не дозволяє антибіотику їх розпізнати.
Стійкість до антибіотиків не означає, що стійким є організм. Стійкими є лише бактерії до деяких ліків, які мали б їх знищити.

Як захистити себе і свою сім’ю?

Хвороба виникає у випадках, коли мікроби розмножуються в організмі та провокують запальну реакцію. Захворювання від стійких мікробів важко вилікувати, а інколи взагалі неможливо. Ніхто не може повністю уникнути зараження мікроорганізмами, в тому числі резистентними. Однак деякі люди мають більший ризик. Тому слід захищатися від зараження.

Знайте про свій ризик. Поспілкуйтеся з лікарем щодо вашого ризику стосовно певних інфекцій, особливо якщо ви не вакциновані або у вас ослаблена імунна система. Дезінфікуйте подряпини та рани, а також слідкувати за хронічними захворюваннями, якщо вони у вас є.  
Ставте питання і спілкуйтеся. Поговоріть із сімейним лікарем щодо питань або проблем, які у вас є.

На прийомі у лікаря запитайте:
 • Як можна попередити інфекційні хвороби?
 • Що потрібно знати про антибіотики, які Ви мені призначили?
Запитайте в лікарні:
 • Що роблять у закладі задля попередження інфекцій?
 • Які дослідження допоможуть переконатися, що я вживаю правильний антибіотик?
 • Як в лікарні боряться з антибіотикорезистентністю?
 • Чи є необхідність в інвазивному пристрої (наприклад, катетері)?
 • Перед контактом з вами попросіть медичного працівника обробити руки, якщо він цього не зробив.
Чисті руки. Регулярне миття рук – один з найкращих способів видалення мікроорганізмів та профілактики хвороб.
Відповідальне використання антимікробних препаратів.  Приймати антибіотики слід лише за призначенням лікаря з дотриманням кратності і тривалості прийому.
Пам’ятайте, що домашні тварини також можуть переносити мікроби. Після контакту з тваринами та прибирання за ними ретельно мийте руки з милом.
Вакцинація. Щороку тисячі українців хворіють на захворювання, які можна попередити вакцинами. Поговоріть із батьками та проконсультуйтесь із лікарем.
Готуйте їжу безпечно. Бактерії в їжі можуть викликати захворювання, тому дотримуйтесь правил безпеки продуктів харчування.

Правила безпеки харчових продуктів

Усі тварини мають мікроорганізми в кишечнику, як і люди. Використання антибіотиків в тваринництві призводить до «виживання» резистентних бактерій. Коли таких тварин використовують для виробництва продуктів харчування, стійкі до дії антибіотиків мікроби можуть їх забруднювати. Крім того, такі бактерії можуть проникати в оточуюче середовище і розповсюджуватися на фрукти, овочі або інші продукти, для поливу яких використовується забруднена (інфікована) вода.

Чотири кроки до безпеки харчових продуктів.
 1. Чистота – мийте руки і робочу поверхню:
 2. мікроби, які здатні викликати захворювання (передусім, харчові отруєння) можуть виживати та розмножуватися по усій кімнаті;
 3. мийте руки з милом та водою протягом 20 секунд до, під час і після приготування їжі, а також перед її вживанням;
 4. посуд, дошки для нарізання та робочу поверхню необхідно мити гарячою мильною водою;
 5. фрукти і овочі слід промивати під проточною водою.
 6. Окреме зберігання. Сире м'ясо, морепродукти і яйця можуть бути джерелом інфекції.
 7. Використовуйте окремі дошки для нарізання і тарілки;
 8. зберігайте сире м'ясо, птицю, морепродукти подалі від інших продуктів навіть у холодильнику.
 9. Термічна обробка:
 10. їжа стає безпечною, коли під час приготування температура всередині страви стає достатньо високою аби знищити мікробів (єдиний спосіб визначити чи правильно приготована їжа – використати харчовий термометр, так як її безпечність оцінити неможливо ні за кольором, ні за смаком, ні за текстурою);
 11. використовуйте харчовий термометр з метою визначення температури всередині страви, яка має бути:
63ᵒС – для цілих шматків яловичини, свинини, телятини і баранини (після приготування м'ясо повинно постояти протягом трьох хвилин перед нарізанням);
71ᵒС – для м’ясного фаршу з яловичини і свинини;
74ᵒС – для всієї домашньої птиці, включаючи курячий та індичий фарш;
74ᵒС – для страв із додаванням яєць;
63ᵒС – для шинки;
63ᵒС – для риби.

Бактерії швидко розмножуються при температурі 4,5-60ᵒС. Ніколи не залишайте продукти, що швидко псуються, довше ніж 2 години (або 1 години, якщо >32ᵒС).
 1. Охолодіть продукти:
 2. температура в холодильнику має бути меншою за 4,5ᵒС;
 3. продукти які швидко псуються зберігати поза холодильником більше двох годин заборонено (або більше однієї години при температурі повітря більше 32ᵒС);
 4. розморожувати заморожені продукти слід в холодильнику, холодній воді або в мікрохвильовій печі (заборонено розморожувати продукти при кімнатній температурі, так як мікроорганізми починають швидко розмножуватися в тих частинах продукту, які досягли кімнатної температури).
Джерело: phc.org.ua  
Хотите получать новые статьи на почту?

Поиск клиники