Підвищений холестерин: основні симптоми
Ми знаємо, що існує “хороший” та “поганий” холестерин. Однак чи ми обізнані у рівні свого холестерину? У більшості випадків відповідь буде негативною. Відмітимо, що наслідки високого рівня холестерину можуть бути досить серйозними для здоров'я людини, адже з підвищенням холестерину збільшуються ризики розвитку атеросклерозу, інсульту та ін.
В першу чергу важливо розуміти, що категорично поділяти холестерин на поганий та хороший, як у фільмах типу трилер, не зовсім є правильним рішенням.
Важливий баланс, і досягти його можливо контролюючи не тільки свій спосіб життя, а й рівень холестерину. Навіть при відсутності показань та задовільному стані рекомендовано проходити обстеження кожні чотири-шість років. Це важливо, адже тривалий час високі показники можуть безсимптомно впливати на стан людини. Звісно, що інтервал проведення аналізів скорочується при наявності показань та знаходженні в групі ризику.
Так при задовільному стані показники загального холестерину становитимуть 5 ммоль/л (для людей в групі ризику - 4 ммоль/л та менше); ліпопротеїни низької щільності (так званий “поганий” холестерин) - 3 ммоль/л (1,8 ммоль/л або менше для осіб в зоні ризику); ліпопротеїни високої щільності (”хороший” холестерин) - понад 1 ммоль/л.
Відмітимо, що холестерин при своєму збалансованому рівні є необхідним для відтворення гормонів, повноцінного функціонування органів дихання, ШКТ тощо.
Які фактори впливають на підвищення рівня холестерину?
- Раціон: недоїдання або навпаки зловживання шкідливою їжею.
- Малорухомий спосіб життя.
- Шкідливі звички.
- Ожиріння.
- Ниркова недостатність та інші патології нирок.
- Цукровий діабет.
Зауважимо, що особливого контролю показників потребують особи, що входять до групи ризику. Наприклад, наявність в родині захворювань серцево-судинної системи; діагностовано ожиріння, інсульт, ішемічну хворобу серця, цукровий діабет тощо.
Симптоми
Окрім змін зі сторони загального самопочуття, при підвищеному рівні холестерину виникають і зовнішні зміни. Так на обличчі можлива поява невеликих утворень - ксантомів, наростів жовтого кольору. Вони найчастіше локалізуються на повіках.
Також до перших проявів порушення можна віднести:
- загострення хронічних захворювань;
- задишка та больові відчуття в грудях, що вказує на ймовірне закорковування артерії;
- больові відчуття в ногах, особливо після фізичного навантаження.
Однак при цьому зауважимо, що встановити точно підвищений у вас рівень холестерину чи ні, можливо після проведення відповідного дослідження - ліпідограми.
Тактика
Аби досягнути правильного балансу холестерину, необхідно:
- Правильно харчуватися. При цьому зовсім не потрібно мучити себе дієтами. Адже при раптовій відмові від жирів, печінка почне компенсувати їх дефіцит та ще більше продукувати холестерин. Харчування повинно бути збалансованим, з заміною, наприклад насичених жирів (м'ясо та сало) на складні вуглеводи та рибу, морепродукти.
- Заняття спортом або іншим видом фізичної активності.
- Відмова від шкідливих звичок.
При показаннях лікар може призначити медикаментозне лікування у вигляді ліків для зниження рівня холестерину (сатинів), з поєднанням корекції способу життя.
Також, якщо підвищення показників холестерину напряму пов'язано з розвитком певного захворювання, в першу чергу лікування буде направлено на його корекцію або усунення.
При наявності в анамнезі таких захворювань, як цукровий діабет, ожиріння або Ваш раціон є далеким від ідеального, проведення ліпідограми є життєво необхідним. Ліпідограма - це дослідження крові, що встановлює рівень загального холестерину та його фракцій, жирних кислот. На сьогодні контролювати рівень холестерину при відповідних показаннях можливо й в домашніх умовах. Для цього застосовується ліпідометр (холестерометр-глюкометр), пристрій у вигляді портативного біохімічного аналізатора. Дізнатися детальніше про даний пристрій та придбати для користування Ви зможете скориставшись послугами медичного маркету ITMED.