Який вплив на здоров'я має робота у нічні зміни?

Які патологічні стани може спровокувати відсутність нічного сну?
Ті, хто працює на нічних змінах мають вищі ризики розвитку ряду захворювань, оскільки адаптації внутрішнього годинника до відсутності сну вночі - не відбувається. Та і робота в нічний час не є для нас природною.
- Послаблення імунітету.
- Підвищений ризик розвитку метаболічних порушень.
- Серцево-судинні захворювання.
- Порушення функціонування ШКТ.
- Онкологія.
- Ожиріння.
- Старіння мозку: мозок людей, які упродовж десяти років працювали на нічних змінах, постарішав на 6,5 додаткових років. Відбувалося погіршення пам’яті та сповільнення мислення.
У жінок під час нічних змін відбувається зниження продукуванню пролактину, відповідно нічна робота для них є не рекомендованою.
Також вченими було встановлено високий відсоток зниження вироблення мелатоніну та пригнічення здатності ДНК до відновлення.
Як зменшити негативний вплив від “нічного” життя?
Важливо упорядкувати режим сну, а саме “внутрішній годинник”: ця ділянка розташовується в ядрі гіпоталамуса та керує циркадними ритмами, які своєю чергою відповідають за сон, гормональний баланс, зосередженість. Циркадні ритми залежатимуть від часу доби, тобто деякі процеси активізуються вдень, а вночі поступово зменшуються й відбувається виділення гормону сну. Відповідно нічний сон є дуже важливим, і при зменшенні його тривалості розвивається дефіцит сну. Тому оптимальним варіантом буде якомога швидше відновлювати втрачені ресурси - відіспатися.
Контролювання освітлення: оскільки наш “внутрішній годинник” не здатний відрізняти штучне освітлення від природного, то під час робити варто робити освітлення приміщення яскравішим, а от після - навпаки максимального зменшити його інтенсивність.
Правильне харчування: існує твердження, що під час роботи вночі високі ризики розвитку ожиріння, оскільки метаболічні реакції в нічний час працюють не так злагоджено. Тому варто дотримувати однієї схеми харчування з виключенням солодощів, щодо енергетичної цінності яких існує хибне твердження. Цукор дає короткочасний приріст енергії з моментальним швидким її зниженням. Краще робити акцент на легко перетравлюваній їжі, фруктах та овочах та не забувати про воду.
При можливості робити півгодинні перерви для сну: але головне не перестаратися, оскільки при настанні глибокої фази сну та наступного його переривання сил на відновлення знадобиться більше.
Не зловживати кофеїном: дійсно кофеїн являється стимулятором, однак при його зловживанні можливий негативний вплив на ШКТ.
Які дії допоможуть міцно відновитися після нічної зміни:
- Варто поспати рекомендовані 7-8 годин.
- Щоб уникнути раптового переривання сну через голод або спрагу, перед сном краще мати легкий перекус.
- Не варто вживати алкоголь та палити перед сном, це тільки викличе збудження організму.
- Створіть комфортні умови в спальній кімнаті: вимкніть телефон та світло.
Пам'ятайте, що сон є не менш важливим ніж їжа та повітря. Коли ми спимо мозок перероблює отриману інформацію, а тіло отримує все необхідне базове “обслуговування”. Тому варто завжди знаходити час на сон та створювати всі необхідні умови для нього.