Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Язик може вказати на проблеми зі здоров’ям: основні симптоми

Язик може вказати на проблеми зі здоров’ям: основні симптоми Язик – це спосіб комунікації з людьми, а також він слугує чудовим індикатором при розвитку патологічних станів в організмі. Розберемо, про що свідчить поява плям та інших утворень на язику.

Найчастіше утворення на язиці у вигляді плям пов’язують з його анатомічною особливістю, а саме наявністю географічного язика. Плями які присутні у верхній області язика називають сосочками, які забезпечують відчуття температури та смаку.

Відповідно деякі плями можуть бути як допустимою нормою, а деякі вказувати на певні патології. Це буде залежати від їх локалізації та кольору.

До «здорових» плям належать наступні види:
  • грибоподібні: локалізуються на кінчику та по краях язика;
  • листоподібні: являють собою сосочки які мають сотні смакових рецепторів, що розташовуються на зворотному боці та по краях язика;
  • ниткоподібні: цей вид плям не має смакових рецепторів, але вони набагато більші у розмірах чим інші види. Локалізуються на передній стінці язика;
  • жолобоподібні: плями розташовуються на зворотному боці язика у кількості від 7 до 12, з тисячами смакових рецепторів.

Причини, які спричиняють появу «нетипових» плям на язиці

  1. Опік: вживання гарячої їжі або напоїв викликає появу дрібних пухирців заповнених прозорою рідиною. Надалі ці пухирці лопаються. Дуже важливим етапом є застосування спеціальних дезінфікуючих засобів, оскільки ранова поверхня може слугувати воротами для проникнення інфекції.
  2. Стоматит: характеризується появою білих виразок, не тільки на язику, але й на губах та слизовій ротової порожнини.
  3. Молочниця: поява білих плям на язику, які супроводжуються порушенням смаку. У тому випадку, якщо людина має знижену імунну систему (ВІЛ інфекція), хвора на цукровий діабет або використовує зубні протези ризик розвитку дріжджової інфекції значно зростає.
  4. Скарлатина: інфекція бактеріального характеру характеризується почервонінням та появою больових відчуттів в горлі, плямистого висипу на животі. Також характерною ознакою є забарвлення язика в малиновий колір. Основа лікування – антибактеріальна терапія.
  5. Рак язика: проявлятися рак може у вигляді червоної плями на бічній поверхні язика, яка кровоточить. Занепокоєння повинно викликати те, що утворення не зникає протягом тижня. Додатково може виникати біль у горлі з появою дискомфорту при ковтанні, відчуття оніміння. У такому випадку консультація лікаря край необхідна.

Про що свідчить забарвлення язика

  • при розвитку анемії та виснаженні організму – язик блідий;
  • патології з боку печінки та жовчного міхура – нижня сторона язика стає блідою;
  • інфекційні захворювання, з розвитком високої температури – яскраво-червоний колір язика;
  • алкоголізм, токсичні отруєння – темно-червоний колір;
  • серцево-судинні захворювання – характеризується появою синюватих плям;
  • жовтяниця – забарвлення нижньої частини язика в жовтий колір.
В цілях профілактики рекомендовано слідкувати за своїм харчуванням, а саме обмежити вживання гострої їжі, занадто гарячих страв та алкоголю. Також необхідно дотримуватися гігієни порожнини рота. Вище вказані ознаки та провокуючі фактори, лише частина порушень які можуть виникати та відповідно проявлятися на язику. Не ігноруйте цей невеликий, але дуже важливий орган, та при виникненні дискомфортних ознак вчасно зверніться за допомогою.

Автор: Наталія Холявицька

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED