Біль у грудях: чим викликається порушення?

Характер болю може набувати різних форм: різкий та гострий, ниючий та тупий, у вигляді печіння. Біль може розповсюджуватися в шию, щелепу, спину та до верхніх кінцівок.
Які причини можуть викликати біль в грудях?
- Патології зі сторони серцево-судинної системи:
- стенокардія, при якій відбувається перекриття просвіту судин, що ведуть до серця. Належить до однієї з частих причин виникнення болю у грудях. Виникає на тлі інтенсивних фізичних навантажень та проявляється у вигляді стискаючого або гострому болю в лівій половині грудної клітки чи за грудиною.;
- інфаркт, що призводить до закриття притоку крові до серця;
- кардіоміопатія – ураження серцевого м’яза;
- перикардит – запальний процес у мішку, що оточує серце. Біль має різкий характер та посилюється при дихальних рухах або у положенні лежачи;
- міокардит – розвиток запального процесу у серцевому м’язі.
- Порушення зі сторони шлунково-кишкового тракту:
- запалення підшлункової залози: патологія викликає біль у животі, що іррадіює в груди;
- рефлюксна хвороба: може викликати як біль у грудях, так і відчуття стиснення за грудиною. Найчастіше спостерігається при переїданні з наступним нагинанням чи прийняття положення лежачи;
- дисфункція стравоходу, внаслідок чого відбувається порушення ковтання.
- Патології органів дихання (легені):
- пневмонія;
- бронхоспазм;
- бронхіт, викликаний вірусами;
- пневмоторакс;
- легенева емболія.
- Порушення зі сторони м’язів та кісток:
- перелом ребер;
- синці (гематоми);
- хронічний больовий синдром.
- Емоційні переживання: панічна атака або переляк призводить до виникнення болю в грудях, прискореного серцебиття, надмірного потовиділення, задишки, нудоти та страху померти.
Діагностика
Для виявлення причини, яка викликає біль у грудях необхідне проведення комплексного обстеження. Лікар збирає анамнез, виясняючи розвиток клінічної картини. Зазвичай в першу чергу відбувається підозра на загрозливі для життя патології: інфаркт або емболія легень.Тому відповідно діагностика включає проведення наступних обстежень:
- ЕКГ;
- лабораторні аналізи крові (виявлення рівня білків, які містяться в серцевому м’язі, при його пошкодженні вони деякий час просочуються в кров);
- рентгенографія;
- КТ та МРТ;
- ангіограма (дослідження окремих артерій);
- стресові тести (визначення рівня реакції серця та судин на напругу).
В тому випадку якщо біль виникає в нижній частині грудної клітки й спостерігається зв’язок зі вживанням їжі, необхідно пройти обстеження у гастроентеролога, оскільки це може свідчити про розвиток виразкової хвороби.
Якщо біль виник раптово й посилюється при кашлі, вдиху, наростає задишка або ж біль розпирає, віддаючи в руку, спину з розвитком парезу чи паралічу – терміново викликайте швидку допомогу!
Щоб зменшити ризик виникненню станів, які провокують біль у грудях необхідно вести здоровий спосіб життя та контролювати належним чином своє здоров’я, особливо при наявності супутніх патологій.
Автор: Наталія Холявицька