Рак стравоходу: основні причини та методи лікування
Рак стравоходу є поширеним видом злоякісного новоутворення, першим “дзвіночком” якого є виникнення труднощів при ковтанні. Хто знаходиться в групі ризику та які методи лікування будуть доцільним ? З'ясуємо далі.
Рак стравоходу - це патологічний процес, який характеризується розвитком злоякісного новоутворення, що формується з клітин слизової оболонки органу.
Дане захворювання може виникнути у будь-якому віці, однак за статистичними даними більшість випадків припадає на вікову категорію 60+, чоловіків.
Типовими видами раку стравоходу є аденокарцинома й плоскоклітинна карцинома.
Які фактори впливають на розвиток раку стравоходу?
Достеменно не відомо, які саме фактори впливають на розвиток раку. Спеціалісти стверджують щодо ряду провокуючих чинників до яких можна віднести:
- шкідливі звички (куріння та зловживання алкоголем);
- спадковий фактор;
- ВПЛ (вірус папіломи людини);
- травмування стравоходу: опік, механічне пошкодження сторонніми предметами;
- гастроезофагеальний рефлюкс;
- передракові стани (синдром Баррета);
- неправильне харчування, що може спричинити й дефіцит вітамінів, постійне вживання гарячої та гострої їжі.
Тобто можна зробити висновок, що пусковим механізмом є вплив на слизову органу певних патологічних чинників (термічних, механічних, хімічних), що призводить до розвитку запального процесу (езофагіту) та як наслідок нетипового надмірного поділу клітин.
Основні прояви
На початковому етапі у пацієнта можуть не виникати жодні скарги, що вказували б на розвиток раку. Однак у міру росту пухлини з наступним звуженням стравоходу та тиску на його стінки, з'являтиметься й відповідна симптоматика:
- труднощі при ковтанні, з відчуттям грудки в горлі. Надалі тяжко стає ковтати навіть м'яку та рідку їжу;
- надмірне слиновиділення;
- різка втрата ваги;
- слабкість;
- неприємний запах з рота;
- гикавка та відрижка;
- осиплість голосу;
- нудота та блювання.
При відсутності вчасного лікування патологічний процес поширюється, з розвитком метастаз в бронхи та трахею, перикард тощо. Це супроводжуватиметься додатковою симптоматикою: кашель, задишка, блювання з кров'янистими виділеннями.
Діагностика та тактика лікування
В основі діагностування раку стравоходу покладено проведення рентгенографії та езофагогастродуоденоскопії з біопсією. Додатково з метою встановлення ступеня поширення патологічного процесу та наявності метастазування доцільним буде проведення КТ та МРТ.
Відповідно тактика лікування буде залежати від стадії розвитку захворювання, загального стану пацієнта (часто хворі не в змозі приймати самостійно їжу). При виявленні раку стравоходу на ранній стадії можливо обмежитися малоінвазивним втручанням - лапароскопією. Можливе як повне видалення органу, так і його резекція з наступною реконструкцією.
Додатково проводиться променева терапія, хімієтерапія. Пізні випадки діагностування раку з наявністю метастаз не завжди забезпечують можливість проведення оперативного втручання. Відповідно пацієнт потребуватиме більш тривалішого відновлення. Сучасна медицина пропонує окреме видалення метастазів за допомогою системи Кіберніж, без розрізів та відповідно малотравматична для пацієнта.
Запобігання та вчасне виявлення раку стравоходу буде направлено насамперед на моніторинг осіб, що знаходяться в групі ризику (похилий вік, синдром Баррета, езофагіт тощо).