Вірус Коксакі чи синдром "рука-нога-рот": не так страшно, як звучить
Надворі літо, а не за горами й осінь. Саме цей перехідний період дуже сприятливий для розмноження усіляких вірусів. Якщо ви помітили у свого малюка дивні висипи на ручках, ніжках та обличчі – це може бути що завгодно. Але непокоїтись передчасно не варто. Одна із ймовірних причин – вірус Коксакі. Лікарі запевняють, що він пройде сам по собі.
Що це таке?
Вірус Коксакі – хвороба, що вражає ротову порожнину, кисті рук та ступні. Через це у захворювання є й інша назва: синдром «рука-нога-рот». Хворіють ним переважно діти до 5-ти років, проте трапляються випадки інфікування й дорослих. Синдром Коксакі – це вірусна інфекція, яка зазвичай зникає сама без спеціального медичного втручання.
Вперше синдром було виявлено у Новій Зеландії в 1957 році. Насправді, хворобу провокують декілька вірусів – ентеровіруси Коксакі А16, А5, А10, А9, В1, В3, а також ентеровірус 71. Це РНК-вмісні, доволі стійкі до зовнішнього середовища віруси, здатні жити при кімнатній температурі до 2-ох тижнів.
Найчастіше хворіють синдромом влітку та восени, особливо під час зміни однієї пори року іншою. Інкубаційний період захворювання триває близько 4-7 днів з моменту зараження.
Шляхи зараження
Підхопити вірус можна двома шляхами:
- повітряно-крапельним, коли інфікований кашляє, чхає або просто з вами розмовляє;
- фекально-оральним, тобто через іграшки, посуд, предмети гігієни, забруднену воду чи їжу, або там, де можливий контакт з людськими екскрементами.
Які симптоми?
- З’являються ознаки інтоксикації – слабкість, головний біль, першіння в горлі, болі у м’язах тощо.
- Температура підіймається до 37,8-39,4 °С і тримається протягом 3-5 днів.
- Через 1-2 дні на долонях і стопах, іноді між пальцями рук та ніг, а також на сідницях (у 25% дітей) з’являються прозорі водянисті пухирці невеликого розміру (до 3 мм в діаметрі), обрамлені характерними кільцеподібними почервоніннями. Такий висип тримається на шкірі впродовж 5-7 днів, а потім зникає.
- В ротовій порожнині, одночасно з ураженням шкіри рук та ніг, також з’являються невеличкі пухирці. Переважно вони вражають внутрішню поверхню щік, хоча висип може вкривати і ясна, губи, язик та піднебіння. За 2 дні пухирці тріскаються і на їхньому місці з’являються неглибокі виразки.
- Після появи виразок знижується апетит, хворий стає капризним, роздратованим, особливо, якщо це дитина, з’являється біль у горлі, виникають складнощі під час прийому їжі, оскільки слизова ротової порожнини запалена, посилюється слиновиділення.
- В деяких джерелах можна знайти згадки про ще один симптом захворювання: за місяць-два після перенесеного синдрому у пацієнтів може спостерігатись ураження (відшаровування) нігтів. Проте такий взаємозв’язок поки що науково не доведений.
- Характерною ознакою синдрому є відсутність симптомів інших інфекційних захворювань, таких, як ангіна, легеневий синдром, ураження лімфатичної системи тощо.
Переважно за такими клінічними ознаками і діагностують синдром Коксакі. Якщо хвороба протікає без ускладнень, симптоми зникають за тиждень, у гіршому випадку – за 9-10 днів. У разі ускладнень проводять додаткові лабораторні дослідження.
Лабораторні методи діагностики
- загальний аналіз крові з характерними критеріями вірусної інфекції (можливий лейкоцитоз, збільшення кількості лімфоцитів, зменшення кількості нейтрофілів, ШОЕ зазвичай в межах норми);
- специфічні лабораторні дослідження, що дозволяють підтвердити ентеровірусну природу синдрому (виділення ентеровірусів у змивах і мазках із зіва, виявлення специфічних антитіл до сироватки крові пацієнтів).
Імунітет
Після перенесення інфекції у пацієнтів формується імунітет до конкретного вірусу, який спровокував захворювання. Тобто, якщо людина перехворіла серотипом ентеровіруса А16, а потім зіткнулася з А9, то є ризик захворіти синдромом Каксакі повторно.
Лікування
Переважно захворювання не потребує госпіталізації і лікується вдома.
Харчування
- З раціону необхідно виключити надто солону, гостру та гарячу їжу.
- Краще, якщо їжа буде напіврідкої консистенції, щоб не травмувати механічно й без того роздратовану ротову порожнину.
- Потрібно багато пити, щоб токсини з організму виводились швидше, а лихоманка вщухала.
Препарати
- індуктори інтерферону (анаферон, афлубін);
- жарознижуючі (нурофен, панадол); не рекомендують приймати аспірин, щоб виключити ризик появи синдрому Рея;
- антигістамінні (кларитин, цетрин, феністил).
Місцеві засоби
- полоскання горла теплим розчином соди і шавлії, розчином хлоргексидину, фурациліну;
- для оброблення шкіри з висипом – пантенол аерозоль;
- щоб запобігти появі вторинної бактеріальної інфекції – імудон для розсмоктування.
Профілактика
Щоб мінімізувати ризик інфікування вірусом, необхідно:
- уникати контакту (особливо дитини) з тими, у кого спостерігаються симптоми вірусу Коксакі;
- якщо все-таки доводиться піклуватись про хворих – одягати рукавички і захисну маску, обробляючи висип;
- не забувати мити руки перед прийомом їжі та прийшовши з вулиці;
- регулярно чистити зуби та слідкувати за гігієною ротової порожнини в цілому;
- слідкувати, щоб дитина не брала до рук все підряд і не «куштувала на смак» брудні іграшки;
- не пити воду невідомого походження;
- не купатися у водоймах, куди потрапляють стічні води і де є ймовірність зараження людськими екскрементами.
Зазвичай синдром Коксакі проходить легко і не залишає по собі й сліду. Проте були зареєстровані поодинокі випадки ускладнень. Вірус іноді може призвести до запалення ЦНС чи вірусного менінгіту.
Отже, головне – слідкувати за власною гігієною та гігієною вашої дитини, щоб уникнути ризику появи на шкірі «невідомих прищиків» і вберегти себе від зайвого стресу.
Автор: Анастасія Кугук
© Медицинский портал Здоров-Инфо
При использовании материалов статьи активная гиперссылка на zdorov-info.com.ua обязательна.