Целюліт: шкірна інфекція чи проблема зайвої ваги?
Нам відомо термін «целюліт» як проблема зайвої ваги чи неправильного харчування, що видніється на стегнах у вигляді «апельсинової кірки». Цю проблему суттєво стараються усунути тренуваннями в спортзалі, косметологічними процедурами та дотриманням дієти. Однак існує й інше порушення під даною назвою, що являє собою бактеріальну інфекцію. Саме про неї й поговоримо далі.
Целюліт являє собою поширену шкірну інфекцію бактеріального ґенезу. Вона може виникнути будь-де на тілі та викликає больові відчуття й зміну кольору шкіри. Так спочатку ділянка патологічного впливу має набряклий та знебарвлений вигляд. Однак надалі може відбуватися зміна кольору та швидке поширення.
Ураження зазнає саме шкіра та тканина під нею. При цьому інфекція може поширитися на лімфатичні вузли та кров. Відсутність вчасного лікування може становити загрозу для життя.
Захворювання не заразне. Єдиний спосіб розповсюдження це якщо одна людина має відкриту рану, яка безпосередньо торкається відкритої рани іншої людини.
Характерні ознаки
- Підвищена чутливість.
- Біль.
- Гіперемія.
- Набряк.
- Поява висипань на шкірі з можливою виразкою.
- Шкіра стає глянцевою та «напруженою».
- Місцеве підвищення температури в ділянці ураження.
- Лихоманка та озноб.
- Слабкість та швидка стомлюваність.
- Формування абсцесу.
Основні причини
Механізм розвитку захворювання полягає в потраплянні патогенних збудників (бактерій типу стрептокок та стафілокок) у шкіру внаслідок її пошкодження.
Прикладом порушення цілісності шкіри та формування зони потрапляння бактерій є порізи, укуси, хірургічне втручання.
Звісно, що не у кожного хто стикнувся з раною шкіри виникає целюліт. Однак підвищені ризики мають особи з наявністю шкірного захворювання в анамнезі, ожирінням, слабкою імунною системою, цукровим діабетом, лімфедемою (набряк на кінцівках).
Діагностика та тактика лікування
Встановити діагноз можливо насамперед на основі проведення фізикального огляду. Так лікар може встановити наявність набряку чи гіперемії шкіри. Також він проведе бактеріальний посів, коли за допомогою голки видаляється рідина з області ураження та лабораторні дослідження крові.
Також важливо виключити інші захворювання схожі за перебігом (наприклад, абсцес, дерматит, бешиха, варикозна екзема).
Тактика лікування полягатиме в призначення антибактеріальної терапії та знеболювальних. Вдома потрібно ретельно слідкувати за станом інфікованої ділянки, використовуючи спеціальні пов’язки.
Відповідно більш складний перебіг захворювання з додатковою появою абсцесу потребує вже оперативного втручання з наступним його дренуванням.
Важливо розуміти, що відсутність вчасного лікування целюліту може призвести до досить серйозних та загрозливих для життя порушень. Тому будь-які нетипові зміни зі сторони ранової поверхні потребують звернення до лікаря.