Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Меланома: ранні прояви раку шкіри

Меланома: ранні прояви раку шкіриЗ настанням яскравих сонячних променів наша шкіра потребує особливого захисту. Адже окрім засмаги існують ризики стикнутися з досить серйозними наслідками при тривалому перебуванні на сонці. Одним із таких станів є рак шкіри.

Наразі розглянемо детальніше ранні прояви меланоми.
 
Меланома або «чорна пухлина» - це патологічний процес, що супроводжується розвитком раку шкіри.
 
Меланома бере початок в клітинах шкіри – меланоцитах, функція яких полягає у виробленні меланіну. Нагадаємо, що саме завдяки меланіну шкіра набуває колір. Механізм розвитку захворювання полягає у неконтрольованому рості клітин шкіри внаслідок пошкодження у них ДНК. Так ракові клітини можуть продовжувати жити, коли здорові клітини гинуть. Утворюючи при цьому пухлину.

Залежно від розвитку меланоми її поділяють на поверхневу меланому, тобто яка поширюється на поверхню шкіри, має нечіткі межі та змінюється з кольором. Вузлова меланома проростає в глибші шари шкіри й може виглядати як горб.
При поширенні раку на інші частини тіла діагностують метастатичну меланому.

Не є виключенням розвитку меланома слизової оболонки, що вистеляє рот, травний тракт чи ніс. І це далеко не всі різновиди даного злоякісного процесу.

При вчасному лікуванні захворювання можливо запобігти його поширенню на інші частини тіла. Адже попри те, що меланома зустрічається набагато рідше, ніж інші типи раку шкіри, вона більш агресивна і з більшою ймовірністю поширюється по всьому тілу.

Характерні ознаки

Основним проявом меланом є те, що наявна родимка на тілі починає змінюватися. Або ж можлива поява незвичайного новоутворення на шкірі.

За кольором пухлина може бути коричневою або чорною. У випадку відсутності продукування нею меланіну можливе рожеве або біле забарвлення.

Діагностування меланоми відбувається за декількома ознаками. 

Тобто родимка може бути неправильної форми, мати нечіткі межі та нерівномірне забарвлення. 

Окрім того, її форма, розміри та колір можуть змінюватися. Також можлива поява свербежу та кровотечі.

Зауважимо, що меланома може початися будь-де на вашій шкірі. Однак зазвичай це ділянки шкіри, які найбільше піддаються впливу сонця. Наприклад, шия, ноги, спина та груди.

Нетиповим розташуванням меланоми є долоні, підошви ступнів.

Фактори ризику

  1. Ультрафіолетове світло (вплив сонця, солярію).
  2. Спадковий фактор.
  3. Світлий колір шкіри.
  4. Віковий фактор (ризик виникнення меланоми зростає з віком).

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі ретельного огляду шкіри з наступним проведенням ряду діагностичних тестів. Серед них лабораторні дослідження крові (визначення рівня ферменту лактатдегідрогеназу), біопсія шкіри.
Додатково проводяться візуалізаційні тести, з метою встановлення стадії поширення раку за межі шкіри (КТ, МРТ, ПЕТ сканування).
 
Тактика лікування обиратиметься залежно від стадії розвитку меланоми.

Однак основним методом є хірургічне видалення новоутворення із межею нормальної шкіри. Тобто об’єми операції у кожному випадку є різними.

Додаткових процедур вимагають випадки меланоми 3 та 4 стадій. До прикладу це може бути хімієтерапія, радіотерапія, призначення імунотерапевтичних препаратів. І хоча ці методи не усувають повністю рак, це може збільшити тривалість життя пацієнта та у деяких випадках зменшити пухлину.

Важливо розуміти, що неможливо повністю усунути ризики меланоми, однак варто дотримуватися простих рекомендацій захищаючи насамперед свою шкіру від сонця, навіть в похмуру погоду та взимку. Звісно досягти цього можливо уникаючи відвідування солярію, використовуючи сонцезахисний крем, захищаючись одягом проводячи час на свіжому повітрі.

Звісно варто регулярно перевіряти своє тіло на наявність нових родимок та новоутворень, звертаючи увагу на їх розміри, форму та колір.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм