Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Герпетиформний дерматит: характерні ознаки непереносності глютену

Герпетиформний дерматит: характерні ознаки непереносності глютенуГерпетиформний дерматит — порушення, що супроводжується появою висипання на шкірі у вигляді пухирів.

Захворювання спричинене відкладенням імуноглобуліну А (IgA) у шкірі, що запускає надалі імунологічні реакції, які призводять до утворення ураження. Герпетиформний дерматит є зовнішнім проявом аномальної імунної відповіді на глютен.
 
Так у більшості випадків розвиток герпетиформного дерматиту свідчить про непереносність глютену, яка може бути пов’язана з більш серйозним основним захворюванням — целіакія. У такому випадку необхідно пацієнтові дотримуватися суворої безглютенової дієти.
 
Типовою локалізацією патологічного процесу є лікті, коліна, шкіра голови, спина та сідниці.

Основні причини

На перший погляд, назва захворювання наводить на думку про зв'язок з вірусом герпесу, однак як зазначалося вище проблема криється саме в целіакії. Нагадаємо, що целіакія, являє собою аутоімунний розлад, що характеризується непереносністю глютену (білка).
Механізм розвитку целіакії полягає в атакуванні антитілами білків глютену.
Безпосередньо шкірна реакція відбувається коли структури, утворені при приєднанні антитіл до глютену, потрапляють у кров та закорковують дрібні судини, особливо ті, що знаходяться в шкірі. Як наслідок даний механізм і спричиняє характерні ознаки герпетиформного дерматиту.
Відповідно до групи ризику з розвитку дерматологічного захворювання можна віднести осіб у яких в родині присутні випадки целіакії.

Основні симптоми герпетиформного дерматиту

  1. Свербіж та відчуття горіння, що виникає безпосередньо перед появою висипу.
  2. Симетричні висипання, що мають однаковий розмір та форму. Також вони можуть бути заповнені рідиною. Згодом вони зникають, а на їх місці залишається слід фіолетового забарвлення. Не є виключенням повторного висипання в зоні загоєних ран. Відзначимо, що даний процес може тривати роками з періодами ремісії.

Діагностика та тактика лікування

У більшості випадків підтвердити діагноз дає можливість саме біопсія шкіри. 
Також додатково можуть бути зроблені лабораторні дослідження крові з метою визначення антитіл у крові. Діагностувати целіакію також можливо шляхом проведення біопсії, тільки у цьому випадку кишківника.

Тактика лікування при герпетиформному дерматиту полягатиме у призначення спеціального антибіотика з наступним збільшенням дозування, перш ніж терапія буде повністю ефективною.
Інші препарати, які можуть бути використані, включають тетрациклін та деякі імуносупресивні препарати. 
Найефективнішим елементом у лікуванні є суворе дотримання безглютенової дієти. Тобто необхідно повністю виключити з раціону продукти, що містять пшеницю, жито, овес, ячмінь.

Зауважимо, що будь-яке обмеження споживання глютену дає можливість зменшити кількість ліків, які доведеться приймати пацієнтові.
При відсутності необхідного та вчасного лікування як дерматиту, так і целіакії, пацієнти мають вищі ризики анемії, раку кишківника, внаслідок постійного запального процесу.

Герпетиформний дерматит є довічним захворюванням. Однак при дотриманні всіх рекомендацій лікаря та униканні глютену можливо досягти періоду ремісії.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм