Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Чорний акантоз: основні причини появи темних плям на шкірі

Чорний акантоз: основні причини появи темних плям на шкіріПоява темної пігментації на шкірі, на перший погляд, може здатися простим випадковим забрудненням. Однак це лише зі сторони. Насправді такий стан як чорний акантоз є досить поширеним розладом пігментації шкіри. 

Основним проявом порушення є поява темної ділянки шкіри з потовщеною бархатистою структурою. Переважно ураження зазнають ділянки шкірних складок на тілі. Наприклад, пахви лікті, задня частина шиї, ділянки під грудьми.
 
Даний стан може вражати здорових людей або бути пов’язаним з певними захворюваннями. Іноді чорний акантоз є вродженим. Окрім того, він є одним із тривожних дзвіночків цукрового діабету, а саме інсулінорезистентності. Тому тактика лікування буде направлена саме на боротьбу з першопричиною захворювання. 

Які фактори впливають на появу чорного акантозу?

Механізм розвитку чорного акантозу полягає в надмірно швидкому рості клітин шкіри епідермісу.
Причинами цього може бути високий рівень інсуліну в крові, рідше певні лікарські препарати та онкологія.
 
Щодо високого рівня інсуліну, то сприяє цьому неправильне харчування та зайва вага. Так при ожирінні виникає стійкість до інсуліну, що призводить до накопичення глюкози та підвищення рівня інсуліну в крові. Адже хоч підшлункова залоза і продукує інсулін, організм не в змозі його використовувати його ефективно.
Надлишок інсуліну змушує клітини шкіри швидко відновлюватися, що у людей з більшою кількістю пігменту створює ділянку шкіри, яка темніша, ніж шкірний покрив навколо нього.

Характерні ознаки

Часто акантоз розвивається повільно протягом місяців або навіть років. Якщо пігментація має раптовим та стрімкий розвиток необхідно негайного звернутися до лікаря, адже дана ознака може вказувати на онкологію.
 
Основним симптомом чорного акантозу є плями шкіри, які темніші та товщі, ніж зазвичай. Інколи уражені ділянки можуть свербіти та мати неприємний запах.

Діагностика та тактика лікування

 Встановлення діагнозу відбувається на основі зовнішнього огляду. Додаткові методи діагностики будуть направлені на визначення причини появи пігментації. З цією метою проводяться лабораторні дослідження крові, інколи - біопсія.
 
Як зазначалося вище чорний акантоз не є захворюванням, а являє собою симптом іншого захворювання, наприклад цукрового діабету.
Тому відповідно лікування буде направлено на усунення основної патології, яка і спричиняє ураження шкіри.
 
Розберемо більш детальніше. Так у випадку реакції організму на певні лікарські препарати лікар рекомендуватиме припинити їх приймання та спробувати аналоги.
Також лікар може призначити ліки та дієтичне харчування, що допоможе контролювати рівень глюкози в крові.

Вплинути на косметичний дефект може проведення ряду косметологічних процедур, серед яких лазерна терапія. Відповідно це дасть можливість покращити зовнішній вигляд чорного акантозу, але не вилікувати захворювання.
Пам'ятайте, що сам по собі чорний акантоз не повинен викликати занепокоєння. Але його ознаки повинні стати причиною для звернення до лікаря.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм