Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Основні симптоми утворення рубців у матці

Основні симптоми утворення рубців у матціГінекологічне захворювання, що викликає формування спайок у матці має термін «синдром Ашермана». Даний стан є набутим. 

Попри не часті випадки порушення, обізнаність у проявах синдрому є досить важливою. Адже він впливає як на загальне гінекологічне здоров’я жінки, так і насамперед її репродуктивну функцію. Так у жінки, яка має в анамнезі синдром Ашермана окрім появи труднощів з плануванням вагітності при її настанні існують високі ризики для розвитку плоду. Так існує висока ймовірність викидня, передлежання чи приросту плаценти та надмірної кровотечі під час вагітності.

Рубцева тканина може накопичуватися, зменшуючи кількість відкритого простору всередині матки. Якщо у більш легких випадках спайки виникають на невеликих ділянках матки, то при тяжкому перебігу може зрощуватися вся передня та задня стінки органу. Спайки можуть бути товстими або тонкими й можуть розташовуватися рідко або зливатися разом.

Характерні ознаки

Основним проявом синдрому Ашермана є незначні менструації або їх повна відсутність. Можливі випадки коли жінка відчуває типові симптоми при менструації, однак відсутніми є кров’янисті виділення при ній. Причиною цього може бути рубцева тканина, яка блокує вихід. Не є виключенням розвиток аномальної маткової кровотечі. Додатково можливе приєднання больових відчуттів. Іншими симптомами синдрому Ашермана є труднощі із зачаттям або повторні викидні.

Однак варто розуміти, що за даним симптомом можуть критися інші порушення та стани, від вагітності, менопаузи, синдрому полікістозних яєчників до ожиріння та надмірного фізичного навантаження. Тобто у будь-якому випадку звернення до лікаря є необхідним.

Основні причини

  1. Перенесення процедури розширення та кюретажу матки (наприклад, при абортах).
  2. Перенесення операцій на органах малого таза (наприклад, видалення міоми матки чи кесарів розтин).
  3. Розвиток інфекційного процесу органів малого таза.
  4. Лікування онкології (наприклад, променевої терапії).

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі лабораторних досліджень крові, УЗД, гістеросальпінгограми (введення барвника з наступною рентгенографією, з метою оцінки маткових труб та стінки матки) та процедури гістероскопії (огляд порожнини матки за допомогою мініатюрної камери).
 
Тактика лікування при синдромі Ашермана полягатиме у проведенні гістероскопії. Дана процедура дає можливість видалити утворені спайки шляхом введення пристрою – гістероскопа, до якого прикріплюються невеликі інструменти для усунення проблеми. Додатково гормональна терапія (естроген) може допомогти клітинам матки зажити та відновитися. А от використання антибіотиків, хоча безпосередньо не допомагає при синдромі Ашермана, може допомогти запобігти інфекції та запаленню після гістероскопічної операції.

Загалом у багатьох випадках можливо завагітніти після лікування синдрому Ашермана.

Якщо ж у майбутньому жінка не планує вагітніти, а безпосередньо захворювання не викликає скарг лікування може й не знадобитися. 

Враховуючи, що синдром переважно є наслідком ряду медичних процедур, важливо заздалегідь поговорити зі своїм лікарем про всі можливі ризики медичної процедури, коли це можливо.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм