Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Основні причини та симптоми порушення менструального циклу

Основні причини та симптоми порушення менструального циклуМенструальний цикл у більшості жінок викликає різноманітні неприємні симптоми, що передують менструації. До прикладу передменструальний синдром (ПМС) охоплює найпоширеніші проблеми, такі як легкі спазми та втома. Однак можуть виникати за певних причин й більш серйозні порушення, від рясних або легких менструацій та навіть повної їх відсутності.

Характерні ознаки порушення менструального циклу

Як зазначалося вище більшість жінок можуть стикнутися з дискомфортними симптомами під час передменструального синдрому. ПМС виникає за один-два тижні до початку менструації. І якщо одні можуть взагалі не відчувати дискомфорт або мають легкі прояви, то в інших можуть виникнути:
здуття живота;
головний біль;
підвищена дратівливість;
больові відчуття в грудях;
акне;
безсоння;
надмірний апетит;
відчуття втоми;
закреп або діарея.

Ще однією поширеною проблемою менструального циклу є рясні місячні. Рясні менструації, які також називаються менорагією, викликають кровотечу більше, ніж зазвичай. Також жінка може мати довші за тривалістю місячні (до тижня).
Причиною менорагії досить часто є порушення балансу гормонів, насамперед прогестерону та естрогену. До інших можливих причин обільних менструацій відносять міому (доброякісна пухлина) матки, інфекційні процеси, гіпотиреоз, запалення шийки матки.

Рясна менструальна кровотеча може спричинити серйозні порушення в повсякденному житті. Тому якщо жінці потрібно міняти тампон або прокладку кожні одну-дві години, а також наявні згустки крові розміром більше чверті або менструація триває більш як вісім днів, кровотеча може свідчити про інші медичні проблеми.

Аномальна кровотеча характеризується кровотечею, яка виникає поза менструальним циклом. Прикладами аномальної кровотечі є повторна кровотеча після статевого акту та кров’янисті виділення між циклами. Можливі причини нетипової кровотечі варіюються від гормональних змін до певних видів раку.

У деяких випадках у жінки може не бути менструації - аменорея. Залежно від початку розвитку даного порушення розрізняють первинну аменорею, тобто коли не настає перша менструація до 16 років. Вторинна аменорея виникає, коли регулярні менструації припиняються протягом шести місяців або більше. Поширеними причинами в обох випадках відсутності менструації є анорексія, гіпертиреоз, кіста яєчників, коливання ваги, вагітність та грудне вигодовування, менопауза.

Окрім того, місячні можуть бути й болючими, настільки, що це може впливати на буденні справи. Причина може критися в запальних захворюваннях органах малого таза, ендометріозі та міоми матки.

Діагностика та тактика лікування

Першочергово при відвідуванні лікаря встановлення порушення відбуватиметься на основі гінекологічного огляду, вияснення даних анамнезу з наступним проведенням ряду діагностичних тестів. Вони включатимуть проведення УЗД, лабораторних досліджень крові (визначення можливого гормонального дисбалансу), мазку Папаніколау (щоб виключити можливість раку або інших основних захворювань), біопсії ендометрію та процедурі під назвою гістероскопія. Остання характеризується вставлянням в порожнину матки маленької камери з метою виявлення будь-яких аномалій.

Тактика лікування залежатиме від того, що спричиняє проблеми з менструальним циклом. До прикладу протизаплідні таблетки можуть полегшити симптоми ПМС, а також регулювати рясні виділення.
Дисменорея може бути пов’язана з гормональними змінами, але пацієнтці також може знадобитися додаткове медичне лікування для розв’язання проблеми. Наприклад, антибіотики використовуються для лікування запальних захворювань органів малого таза.
 
Існують варіанти хірургічного лікування залежно від причини виниклого стану, віку та того, чи планує жінка завагітніти в майбутньому. Так оперативне втручання порушення менструального циклу може включати абляцію ендометрію (при впливі різних типів енергії відбувається руйнування тканини, що вистилає матку), міомектомію (видалення міоми матки), емболізацію маткової артерії (припинення кровопостачання матки, щоб зупинити ріст міоми матки). У найтяжчих випадках та наявністю відповідних показань можливе проведення гістеректомії – видалення матки.

Загалом нерегулярність між менструаціями є нормальним явищем, тому випадкові легкі виділення, як правило, не є приводом для занепокоєння. Однак, якщо такі зміни виникають на постійній основі з додатковими больовими відчуттями, рясною кровотечею зі згустками – звернення до лікаря є просто необхідним. 

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм