Кіста молочної залози: основні симптоми та методи лікування
Кіста молочної залози – це патологічний стан, що характеризується формуванням утворення (мішечка) заповненого рідиною. Це відбувається, коли рідина заповнює порожню молочну протоку. Відмітимо, що скупчення кіст можуть утворюватися в одній або обох молочних залозах.
Часто з появою кіст пов’язують гормональні зміни. Хоча достеменно причина не встановлена.
За статистичними даними більшість випадків припадає на жінок до 40 років. Часто кісти можуть бути настільки малими, що їх тяжко помітити при звичайній пальпації. Тому так важливо проходити регулярні обстеження, що включатимуть методи візуалізації. Це дасть можливість вчасно встановити порушення та виключити розвиток злоякісного процесу.
Залежно від характеру новоутворення, кісти можуть бути простими, складними або ускладненими. До прикладу прості кісти мають гладкі межі та тонкі стінки й повністю заповнені рідиною. Загалом кісти, що утворюються внаслідок фіброзно-кістозних змін, є простими кістами та мають доброякісний характер.
А от складні кісти мають неправильні межі, товсті стінки та деяку кількість твердої речовини всередині рідини. Більшість є доброякісними.
Ускладнені новоутворення знаходяться десь посередині між простими та складними. Вони не мають товстих стінок, але в рідині можуть міститися тверді речовини.
Характерні ознаки
- Промацування ущільнень, які можуть бути м’якими або твердими, з чіткими краями та легко рухаються під шкірою.
- Можливі виділення із соска.
- Зміна розміру кісти разом із циклом. Так розмір шишки може збільшуватися до початку циклу, а потім зменшуватися після нього.
- Підвищена чутливість та больові відчуття, особливо перед менструальним циклом.
Варто брати до уваги, що кісти грудей можуть бути крихітними, розміром з горошину.
Також відмітимо, що кісти можуть інфікуватися та ставати великими та напруженими. Такі випадки потребують хірургічного втручання.
Фактори ризику
- Віковий фактор (вік від 35 до 50 років).
- Пременопауза.
- Постменопауза, коли більше немає менструального циклу, але жінка приймає гормональну терапію.
Загалом точна причина формування кіст невідома. Спеціалісти відмічають, що причиною їх утворення можуть бути природні гормональні коливання.
Діагностика та тактика лікування
Першочергово лікар розпочне встановлення діагнозу з проведення фізикального огляду. Наступним кроком буде призначення візуалізаційних методів (УЗД, МРТ, мамографія) та за необхідності проведення аспірації кісти тонкою голкою та біопсії, щоб визначити, чи є тверді ділянки злоякісними та, чи вони доброякісного характеру.
Тактика лікування обиратиметься від характеру кісти. Тобто якщо вона є доброякісною та не викликає дискомфорт, лікар може запропонувати тактику спостереження, оскільки кісти іноді зникають самі по собі.
Для кіст, які продовжують викликати дискомфортні відчуття, лікар може дренувати їх або видалити хірургічним шляхом. Щодо останнього методу, то більшість дренувань не виключають ризику рецидиву, саме тому може знадобитися повне видалення новоутворення.
Не забувайте, що самообстеження грудей допоможе дізнатися, що є нормальним для ваших грудей. Також не ігноруйте щорічну рутину профілактичних оглядів у лікаря, з обстеженням грудей.
Адже поява ущільнення в грудях може бути кістою або пухлиною. Кожен з цих станів має свою характеристику, однак точний діагноз визначить тільки лікар.