Масталгія: основні причини болю в грудях
Поява больових відчуттів в грудях може свідчитиме про ряд порушень в організмі, від гормонального дисбалансу до раку молочної залози.
Масталгія - це стан, що характеризується випадковим болем в області грудей.
У чоловіків біль у грудях найчастіше спричинений станом під назвою «гінекомастія».
При цьому дискомфорт може бути як циклічним, так і нециклічним. Так циклічний біль пов'язаний з менструальним циклом й зазвичай зникає під час менструації або після неї. Через це він частіше зустрічається у жінок віком від 20 до 50 років.
Нециклічний біль зустрічається рідше і його причин може бути набагато більше. Іноді це може бути спричинено травмами грудей або навколишніх м’язів й тканин.
Основні причини
- Гормональні коливання, наприклад під час менструального циклу чи менопаузи.
- Гінекомастія.
- Кісти молочної залози. Додатково пацієнтка може відчувати підвищену чутливість грудей, появу горбиків які можуть збільшуватися у розмірах під час менструального циклу.
- Мастит, а точніше запалення молочних проток. Виникає під час годування грудьми та супроводжується додатково лихоманкою, ознобом й гіперемією.
- Подразнення м’язів грудей, рук або спини. Переважно з цим можуть стикнутися спортсмени, які займаються веслуванням.
- Оперативні вручання на грудях, що можуть спричинити формування рубцевої тканини.
- Приймання певних лікарських препаратів, наприклад антидепресанти, гормональна терапія.
Відмітимо, що попри низький відсоток ризику, біль у грудях все ж таки може свідчити про формування злоякісної пухлини.
Характерні ознаки
У кожного больові відчуття можуть варіюватися від легкого поколювання до гострого болю.
Як зазначалося вище циклічний біль у грудях зазнають жінки під час менструації. При цьому жінка буде відчувати наступні симптоми:
- Біль у грудях генералізованого характеру.
- Підвищена чутливість.
- Набряк.
Симптоми спостерігаються в обох грудях, а іноді також і в області пахв.
Відповідно нециклічний біль у грудях не має нічого спільного з менструальним циклом. У жінок у постменопаузі біль у грудях у більшості випадків є нециклічним, але він може виникати й перед менопаузою.
Біль може бути описаним як гострий або пекучий і часто відчувається лише в одній залозі й в одній її ділянці. Його також називають болем у грудях «тригерної зони», тому що можливо вказати на те, де болить.
Пам'ятайте, що якщо біль у грудях додатково супроводжується онімінням в кінцівках варто негайно звернутися за лікарською допомогою, оскільки це може вказувати на розвиток інсульту.
Діагностика та тактика лікування
Встановити причину болю в грудях можливо на основі визначення анамнезу пацієнта, проведення фізикального огляду та додаткових діагностичних тестів. Це дасть можливість визначити чи пов’язаний біль у грудях з раком.
До переліку методів діагностики можна віднести мамографію, ультразвукове дослідження, МРТ та біопсію.
Відповідно лікування залежатиме від того, чи біль циклічний, чи нециклічний з врахуванням віку пацієнта, історії хвороби та тяжкості болю.
Лікування циклічного болю може включати приймання оральних контрацептивів, що можуть врегулювати рівень гормонів, знеболювальних, носіння підтримувального бюстгальтера.
Терапія при нециклічному болю залежатиме від причини.
У більшості випадків причина є доброякісною, і біль у грудях зникає без лікування. Пам'ятайте, що сильний або тривалий біль у грудях потребує звернення до лікаря для проходження обстеження.