Дисплазія шийки матки: чи існують ризики розвитку раку?
Дисплазія шийки матки - це патологічний стан, що супроводжується ростом аномальних клітин на шийці матки. Дане захворювання на жаль є досить поширеним серед сексуально активних жінок віком до 30 років.
Інша назва дисплазії шийки матки - інтраепітеліальна неоплазія. Причиною дисплазії переважно є певні типи вірусу папіломи людини (ВПЛ), а також ряд зовнішніх факторів.
Відмітимо, що при дисплазії шийки матки аномальні клітини не є раковими. Однак, при відсутності вчасного лікування ризики переходу захворювання у передраковий стан або рак все ж існують.
Основні причини дисплазії шийки матки
Викликає дисплазію шийки матки поширений серед населення - вірус папіломи людини.
Він є також найпоширенішим серед можливості передачі статевим шляхом. ВПЛ у більшості випадків проходить самостійно приблизно через рік після контакту. Однак саме тривалий розвиток інфекції є можливою причиною для розвитку дисплазії шийки матки, з наступним переродженням у рак упродовж декількох років.
До факторів ризику ураження шийки матки, які безпосередньо пов’язані з ризиком ВПЛ відносять:
- прийом імунодепресантів;
- ранній початок статевого життя;
- велика кількість сексуальних партнерів протягом життя;
- ранній початок статевого життя;
- зараження ВПЛ у молодшому віці;
- куріння.
Основні симптоми
Не є виключенням, коли захворювання не викликає жодних симптомів.
Проте в осіб з дисплазією шийки матки, у яких вона прогресувала до раку шийки матки, можуть розвинутися наступні симптоми:
- кровотеча під час або після статевого акту;
- постійні виділення з піхви.
Діагностика та тактика лікування
Підтвердження діагнозу відбувається на основі проведення мазка Папаніколау (ПАП-тест).
В залежності від отриманих результатів лікар може порекомендувати повторний тест через кілька місяців або років, з метою стеження за змінами клітин. В інших випадках можливе проведення кольпоскопії, коли на шийку матки наноситься оцтовий розчин та використовується спеціальний світильник, що виділяє будь-які аномальні клітини.
Далі береться біопсія з подальшим дослідженням отриманих тканин.
Лікування дисплазії шийки матки залежить від тяжкості захворювання (легка, помірна або важка дисплазія). Так при легкій формі пацієнт не потребує негайного лікування, адже не є виключенням самостійного зникнення порушення.
При більш тяжкому перебігу терапія може включати проведення ряду процедур, від кріохірургії, лазерної терапії до конусоподібної біопсії.
Важливо розуміти, що дисплазію можливо виявити на ранніх етапах завдяки регулярним дослідженням Папаніколау. Відповідно якщо не проводити лікування, дисплазія може погіршитися, підвищуючи ризики розвитку раку.
Зменшити ризик зараження ВПЛ та безпосередньо дисплазії шийки матки можливо дотримуючись наступних рекомендацій:
- отримання вакцини проти ВПЛ (хлопчики та дівчатка мають бути вакциновані у віці від 11 до 12 років, перш ніж вони стануть сексуально активними. Також особи у віці від 13 до 26 років, які ще не отримали вакцину, також повинні бути вакциновані. Відмітимо, що вакцина схвалена для жінок віком до 45 років);
- використання бар'єрних методів контрацепції;
- відмова від шкідливих звичок.
І головне, запобігти перетворенню дисплазії шийки матки в рак, можливо регулярно проходячи обстеження у гінеколога.