Основні причини появи симптомів ПМС після менструації
Більшість людей знайомі з передменструальним синдромом (ПМС), коли виникають дискомфортні симптоми за тиждень до менструації.
Але якщо ці небажані симптоми зберігаються після того, як менструація закінчилася можливо, розвинувся інший менш відомий (і менш зрозумілий) стан, як постменструальний синдром. Детальніше про постменструальний синдром з'ясуємо далі.
Постменструальний синдром — це термін, який використовується для опису симптомів, які виникають після закінчення менструації. При цьому даний стан не належить до порушень визнаних загальною медициною.
Синдром може варіюватися від фізичних симптомів, таких як головний біль, до емоційних, таких як тривога. Відмітимо, що постменструальний стан також пов’язаний з більш інтенсивними психологічними симптомами, на відміну від ПМС.
Що може бути причиною постменструального синдрому?
- Гормональний дисбаланс, а саме надмірний “викид” гормонів, у тому числі естрогену та тестостерону. На відміну від ПМС, коли прогестерон знижується.
- Наявність в анамнезі синдрому полікістозних яєчників (СПКЯ), резистентності до інсуліну. Це потребує уваги, адже інсулін може контролювати роботу інших гормонів, таких як естроген, прогестерон і тестостерон.
- Неправильне харчування з переважанням в раціоні великої кількості цукру та оброблених продуктів.
Зазначимо, що наявність менструації не означає 100% можливість розвитку симптомів до або після її розвитку.
Характерні ознаки
Вважається, що післяменструальні симптоми менш поширені, ніж передменструальні.
До них відносять психічні зміни у вигляді перепадів настроїв та тривожності, дратівливості та плаксивості. При більш тяжкому перебігу жінка може скаржитися на порушення сну та проблеми з концентрацією. Психологічні симптоми, як правило, виявляються частіше, ніж фізичні.
До фізичних симптомів відносять:
- Больові відчуття, що локалізуються в ділянці живота, суглобах та спині. Також може виникати біль під час статевого акту.
- Вагінальний дискомфорт, включаючи сухість, свербіж або печіння.
Як правило, виниклі симптоми можуть тривати кілька днів, рідше - до 2 тижнів після закінчення менструації.
Тактика
Лікування постменструального синдрому переважно подібне до ПМС.
Для цього доцільним буде дотримуватися “корисних” звичок, насамперед контролювати рівень стресу, дотримуватися гігієни сну та регулярно займатися спортом.
Також варто звернути увагу на раціон, стежити за споживанням солі та кофеїну та їсти багато фруктів, овочів, риби та цільні зерна.
Специфічна терапія може лише бути застосована для полегшення певних симптомів. Так при розвитку депресивного стану може бути застосована когнітивно-поведінкова терапія та навіть антидепресанти.
Також можливе дослідження основного захворювання аби встановити чи може, наприклад СПКЯ, спричиняти постменструальні симптоми. На основі цього будуть рекомендуватися відповідні ліки та маніпуляції.
Важливо розуміти, що у тому випадку якщо вас починають турбувати порушення менструального циклу, слід звернутися до лікаря гінеколога за консультацією.