Ендометріоїдна кіста: основні симптоми новоутворення
На жаль кістозні утворення яєчників є досить поширеним явищем серед жінок молодого віку. Однак які фактори впливають на їх появу та що турбуватиме пацієнтку при цьому? З'ясуємо далі.
Шоколадні (ендометріоїдні) кісти — це патологічний процес, що характеризується формуванням доброякісних кіст, заповнених рідиною, а саме менструальною кров'ю. Зазвичай вони утворюються глибоко в яєчниках.
Назва кісти (зазнач. “шоколадна”), була отримана внаслідок зовнішнього коричневого вмісту та вигляду, схожого на шоколад.
При цьому сам колір новоутворення виникає внаслідок старої менструальної крові та тканини, яка заповнює порожнину кісти.
Відмітимо, що патологічний процес може поширюватися як на один, так і обидва яєчники, множинно або поодиноко.
За статистичними даними більшість випадків шоколадних кіст припадає на жінок, що мають в анамнезі захворювання під назвою ендометріоз (розростання слизової оболонки матки за межі органу та на яєчники, маткові труби та ін.).
Клінічна картина
Больовий синдром є основною характерною ознакою захворювання, що також нагадує за перебігом ендометріоз. Додатково спостерігаються:
- Нерегулярні менструації.
- Метеоризм.
- Біль під час сечовипускання.
- Больові відчуття під час статевого акту.
- Безпліддя.
У тому випадку, коли відбувається розрив кісти, пацієнтка потребуватиме надання невідкладної допомоги. Виниклий стан супроводжуватиметься раптовим та сильним болем в животі зі сторони локалізації кісти.
Не є виключенням, коли патологія ніяк себе не проявляє. Відмітимо, що не завжди й розмір кісти може впливати на клінічну картину. Тобто жінка з маленькою кістою може відчувати симптоми, а жінка з великою – ні. При цьому розміри новоутворення можуть коливатися від 2 до 20 сантиметрів.
Які фактори впливають на розвиток кісти?
Попри різноманіть теорій стосовно причини утворення кісти, спеціалісти відмічають саме результат наявності ендометріозу. Так механізм розвитку патологічного процесу дуже нагадує реакцію слизової матки на щомісячне коливання жіночих гормонів, а саме - слизова кіст росте, а потім виділяється. Однак внаслідок того, що тканина не може “вийти з тіла”, вона потрапляє у так звану пастку всередині кісти.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі збору анамнезу з наступним проведенням ряду діагностичних тестів:
- лабораторні дослідження крові та сечі;
- УЗД органів малого таза;
- КТ та МРТ;
- пункційна біопсія.
Тактика лікування залежатиме від ряду факторів, починаючи від віку пацієнтки, наявних симптомів до поширення ураження (один чи два яєчники).
Відповідно якщо новоутворення не викликає у пацієнтки скарг та не має тенденції до росту можливо обмежитися тактикою спостереження з додатковою медикаментозною терапією (наприклад, протизаплідні таблетки). Звісно, що даний метод не усуне кісти, однак можливе призупинення її росту та зменшення больового синдрому при його наявності.
В протилежному випадку, коли виникають скарги на біль, неможливість завагітніти, великі розміри новоутворення (понад 4 см) або ризики його злоякісності обирається оперативний метод усунення кісти. Переважно операція є лапароскопічною.
Враховуючи вплив шоколадної кісти на фертильність жінки та загальну якість життя, не варто боротися з проблемою самостійно. Зважте всі “за” і “проти” видалення ендометріоми яєчників разом зі своїм лікарем, щоб вибрати найкращий план для вашого здоров’я.