Як отримати е-рецепт на ліки при розладах психіки?

Від 2021 року отримати такі ліки можна безоплатно або з частковою доплатою завдяки програмі «Доступні ліки».
Наразі у межах напряму «Розлади психіки та поведінки, епілепсія» доступні 20 міжнародних непатентованих назв (МНН) препаратів, що охоплюють 132 торгові назви. Препарати застосовуються для лікування шизофренії, тривожних розладів, депресії, епілепсії, біполярного афективного розладу, посттравматичного стресового розладу (ПТСР), фобій, психозів, психосоматичних порушень та інших розладів на амбулаторному етапі.
Перелік препаратів регулярно оновлюється відповідно до сучасних клінічних протоколів та потреб пацієнтів. Зокрема, торік до програми додано 10 нових МНН, серед яких сучасні антидепресанти (есциталопрам, сертралін, пароксетин), антипсихотики нового покоління (кветіапін, оланзапін, арипіпразол), протисудомні препарати (фенобарбітал, леветирацетам) та інші важливі засоби (хлорпромазин, діазепам).
Щодня близько тисячі пацієнтів отримують необхідне лікування завдяки програмі «Доступні ліки». Це люди, які мають діагнози, звернулися по допомогу та отримали доступ до терапії, що допомагає стабілізувати стан, зменшити симптоми та покращити якість життя та соціальну активність.
Серед лікарських засобів, які лікарі призначають найчастіше – карбамазепін (базовий препарат для лікування епілепсії, що також використовується при деяких психічних розладах), клозапін (основний засіб для пацієнтів із шизофренією у складних випадках), ламотриджин (стабілізатор настрою, ефективний при епілепсії та біполярному розладі), есциталопрам (антидепресант), кветіапін (ліки при шизофренії, біполярному розладі, важких формах депресії), рисперидон (призначають при розладах поведінки, іноді — при деменції), вальпроєва кислота (сироп, що часто застосовується в дітей з епілепсією) тощо.
Відзначається, що перший (первинний) рецепт пацієнту виписує лікар-психіатр після складання індивідуального плану лікування. Повторні рецепти можуть видавати лікарі первинної ланки (сімейні лікарі, терапевти, педіатри). Ліки можна отримати за електронним рецептом у будь-якій аптеці, яка має договір з Національною службою здоров’я України. Такі аптеки позначені наліпками «Тут є “Доступні ліки”».
Знайти найближчу таку аптеку можна, зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77 або скориставшись мапою: https://edata.e-health.gov.ua/e-data/dashboard/pharmacy-map
Новые статьи:
Также интересно посмотреть:
- НСЗУ оголосила про прийом пропозицій на укладення договорів за пакетом ПМГ з радіоізотопної медичної візуалізації
- Радуцький розповів чи продовжиться фінансування програм лікування пацієнтів з ВІЛ/СНІД від Глобального фонду
- МОЗ: виключно фармацевти повинні працювати в аптеках
- НСЗУ: медзаклади повинні дотримуватися обов’язків щодо безбар’єрності
- Для медиків зміняться правила нарахування балів БПР: деталі