Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Хто або що є фундаментом реабілітаційної системи? Коментарі очільника МОЗ

Хто або що є фундаментом реабілітаційної системи? Коментарі очільника МОЗПід час робочої поїздки на Волинь міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко відвідав кілька медзакладів, де надаються послуги з реабілітації.
 
Загалом безоплатну реабілітаційну допомогу на Волині можна отримати у 16 медзакладах. Волинська область повністю виконала доручення Ради безбарʼєрності щодо функціонування сучасних безбар’єрних стаціонарних реабілітаційних відділень у всіх кластерних та багатопрофільних надкластерних медзакладах: вони працюють у 9 лікарнях.
 
“Наша мета – створити якісну та доступну систему реабілітації, яка гарантує повноцінне відновлення кожного пацієнта. Україна вже робить значні кроки у цьому напрямку, забезпечуючи сучасні та доказові методи реабілітації. Ми зосереджуємося на рівномірній доступності до якісної реабілітаційної допомоги по всій країні, щоби кожен і кожна, хто цього потребує, міг отримати її вчасно та безоплатно. Крок за кроком зміцнюємо кадровий потенціал, розширюємо можливості реабілітаційної мережі та тримаємо фокус на якості послуг, адже від цього залежить здоров’я тисяч українців”, - розповів Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України.

Міністерство охорони здоров’я активно будує сучасну систему реабілітації, яка ґрунтується на доказовості, доступності та людиноцентричності. Флагманський проєкт «Розвиток системи реабілітаційної допомоги» є ключовою частиною Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською, та спрямований на допомогу українцям, як цивільним, так і військовим, у поверненні до активного життя.

Фундамент реабілітаційної системи – це сучасні безбар’єрні відділення, що функціонують у кластерних та багатопрофільних надкластерних лікарнях спроможної мережі. Сьогодні такі відділення працюють у 81% (187 із 232) таких медзакладів країни, що значно покращує доступність реабілітаційних послуг.

Слід зазначити, що цей вид допомоги надають й медзаклади, які не входять до спроможної мережі. Наразі Національною службою здоров'я України законтрактовано 554 медичні заклади, які надають реабілітаційну допомогу дорослим та дітям. У 362 медзакладах надається стаціонарна допомога, у 507 – амбулаторна. Для наймолодших пацієнтів (до 3 років) реабілітаційні послуги забезпечують 153 заклади.

У 2025 році реабілітаційні відділення по всій країні забезпечують проведення 12 000 реабілітаційних сеансів на добу. Для порівняння у 2022 році цей показник складав менш ніж 4000. Це означає, що значно більше пацієнтів можуть отримати реабілітацію в необхідному їм обсязі.  

При цьому у 2024 році послуги з безоплатної та доказової реабілітаційної допомоги в умовах стаціонару отримали близько 170 тис. пацієнтів, з них захисники та захисниці майже 52 тис. В той самий період часу амбулаторну реабілітаційну допомогу отримали понад 325 тис. пацієнтів, серед яких майже 9 тис. захисники та захисниці України.

У більшості закладів облаштування стаціонарних реабілітаційних відділень відповідає вимогам МОЗ: зроблено ремонт, є необхідне реабілітаційне обладнання, працюють генератори, мають безбар’єрний простір та дотримуються принципів інклюзії.

Також з 2024 року диференційовано тариф на реабілітацію – лікарні почали отримувати від 19 до 41 тисячі гривень за кожен цикл реабілітації пацієнта тривалістю 14 днів. Він залежить від складності стану, адже пацієнти з важкими пораненнями потребують значно більше уваги. 

В рамках надання реабілітаційної допомоги дорослим і дітям у стаціонарних умовах додано можливість отримання пацієнтами до 26 реабілітаційних циклів на рік. Це особливо важливо для пацієнтів з ампутаціями.

Головний фокус реабілітаційної системи – людина. Важливо, щоб кожен пацієнт отримував реабілітаційну допомогу якнайшвидше після отримання травми або перенесеного гострого захворювання. Для цього необхідно забезпечити достатню кількість кваліфікованих фахівців. У 2024 році в системі реабілітації працює майже 11 000 спеціалістів у складі мультидисциплінарних команд, що майже в сім разів більше, ніж у 2022 році. Це значно покращує якість та доступність реабілітаційних послуг у країні.

МОЗ України ініціювало розвиток клінічних мультидисциплінарних реабілітаційних центрів досконалості. Наразі їх сім: у Києві, Івано-Франківську, Дніпрі, Вінниці, Тернополі та Рівному. Центри досконалості розвиваються на базі прогресивних реабілітаційних відділень, що функціонують у багатопрофільних лікарнях та надають реабілітаційну допомогу, починаючи з гострого періоду. Головною метою їх діяльності є підвищення кваліфікації фахівців з реабілітації різних професій та навчання мультидисциплінарних реабілітаційних команд. Центри слугують тренінговими хабами для інших українських реабілітаційних команд. Окрім того, їх роль полягає у впровадженні нових доказових методів надання реабілітаційної допомоги та розвитку спільноти фахівців з реабілітації. 

МОЗ активно співпрацює з європейськими реабілітаційними центрами. 

Також визначено маршрути при спінальній травмі. Наразі 7 закладів охорони здоров’я  надаватимуть  реабілітаційну допомогу при травмах спинного мозку постраждалим внаслідок повномасштабної війни. На 2025 рік було відібрано 5 пріоритетних інвестиційних проєктів  на суму понад 1,1 млрд гривень для розбудови центрів реабілітації.  

У межах проєкту передбачено фінансування ремонту реабілітаційних відділень у розмірі 120 млн гривень та вже закуплено понад 3 000 одиниць медичного обладнання. Торік сучасне реабілітаційне обладнання отримали 194 заклади охорони здоров’я по всій Україні.

Триває  експериментальний проєкт із підготовки фахівців з реабілітації у сфері охорони здоровʼя за дуальною формою навчання. Серед головних цілей проєкту – підготовка висококваліфікованих медичних працівників, удосконалення освітніх програм у закладах вищої освіти, збільшення практичної частини підготовки фахівців, ширше залучення закладів охорони здоров’я до підготовки медичних кадрів та збільшення кількості фахівців у реабілітаційних відділеннях.
Проєкт триватиме два роки, а за його підсумками буде ухвалене рішення про масштабування у межах всієї країни. 

МОЗ працює над  забезпеченням сучасної, доказової та ефективної реабілітації без бюрократії та паперів. Для цього процес реабілітації пацієнта цифровізовано. Він супроводжується в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ). Це черговий крок України в інтеграції найкращих світових стандартів, зокрема й у сфері цифрового розвитку, що позбавить медичних фахівців необхідності заповнювати паперові журнали й дозволить оперативно обмінюватися інформацією та відстежувати динаміку реабілітації усіма учасниками мультидисциплінарної реабілітаційної команди.

Відзначається, що продовжує функціонувати механізм призначення допоміжних засобів реабілітації людям зі стійким обмеженням життєдіяльності, які мають статус «особа з інвалідністю» або «дитина з інвалідністю». Удосконалено процес отримання таких засобів для постійного користування ще до встановлення статусу інвалідності, що дозволяє пацієнтам отримати необхідні засоби без затримок. Будь-який пацієнт, який проходить реабілітацію, може отримати всі необхідні асистивні технології - безоплатно.

МОЗ також працює над розширенням програми реімбурсації ліків і медичних засобів, які є найбільш затребуваними серед ветеранів та мають доказову базу.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED