На які обстеження можна отримати е-направлення та до кого звернутися, щоб його виписали?

У межах програми медичних гарантій медпослуги гарантовано надаються безоплатно саме за е-направленням.
Електронне направлення – цифровий документ, який технічно забезпечує скерування пацієнта до надавача медичної послуги для отримання консультації лікаря-спеціаліста, проведення лабораторних або візуальних досліджень тощо.
На сьогодні е-направлення є одним із найпоширеніших електронних медичних сервісів в Україні.
Направлення може бути на консультацію до лікаря-спеціаліста або на візуалізацію чи лабораторну діагностику.
Візуалізація – це такі обстеження як рентген, ультразвукова діагностика, магнітно-резонансна та комп’ютерна томографія, ангіографія, енцефалографія та багато інших.
Лабораторна діагностика передбачає біохімічні, бактеріологічні, імунологічні, генетичні, цитологічні, вірусологічні та інші дослідження біоматеріалу пацієнтів.
Результати таких обстежень допомагають лікареві виявити захворювання, встановити діагноз та призначити лікування.
Відмічається, що е-направлення виписує той лікар, який приймає рішення щодо необхідності провести додаткові обстеження.
Технічна можливість його виписати доступна для всіх без винятку лікарів, які працюють в електронній системі охорони здоровʼя: як лікарі первинної допомоги, так і лікарі-спеціалісти.
Можливо самостійно обрати медзаклад та отримати допомогу, на яку направив лікар, незалежно від місця проживання чи реєстрації. В електронному направленні не вказується ні заклад, ні лікар, до якого направляють пацієнта. Лише код послуги та інформація про медзаклад і лікаря, який його створив.
При цьому можливо обрати як комунальний заклад, так і приватну клініку чи лікаря-ФОП, які законтрактовані з НСЗУ за відповідним пакетом послуг, – у такому разі пацієнт може отримати допомогу за направленням безоплатно.
Потрапити на прийом до деяких лікарів-спеціалістів можливо без направлення. Це, зокрема, гінеколог, психіатр, стоматолог, нарколог, фтизіатр. Також без направлення можна звернутись до лікаря, у якого пацієнт перебуває під медичним наглядом для лікування від хронічних захворювань. Також не потрібно щоразу отримувати направлення до лікуючого спеціаліста, в якого він проходить лікування.
Окрім того, для отримання екстреної медичної допомоги пацієнту не потрібно ані направлення, ані декларація з сімейним лікарем.
Новые статьи:
- Чому дорослим важливо вакцинуватись: обов’язкові та рекомендовані щеплення
- Не всі водойми безпечні: де в Україні можна купатися, а де – заборонено
- Розширений неонатальний скринінг в Україні: як перші результати формують сталу систему діагностики
- Е-рецепт в Україні: що потрібно знати пацієнтам у 2025 році?
- МОЗ провело п’ятиденну експертну місію TAIEX щодо регулювання косметичної продукції