Чи потрібно платити пацієнту за КТ, чи МРТ при підозрі на інсульт?
Понад 1,7 млрд грн виплатила НСЗУ у 2023 році медичним закладам за надання медичної допомоги при гострому мозковому інсульту. Програма медичних гарантій покриває усі найважливіші види медичної допомоги для пацієнтів із підозрою та підтвердженим діагнозом інсульт. Але трапляються випадки, коли лікарі не надають повну інформацію пацієнтам про ті медичні послуги, які можна отримати безоплатно. Тому НСЗУ розбиває чергові міфи.
Щодо медичної допомоги при інсульті, то можна почути або прочитати наступні найпоширеніші міфи: екстрена медична допомога не приїде до пацієнта з підозрою на інсульт, пацієнта з інсультом потрібно везти у будь-яку найближчу лікарню, за невідкладне КТ чи МРТ пацієнт має заплатити, за оперативне втручання - треба заплатити, лікування інсульту - тільки за гроші. Наголошується, що вся ця інформація не відповідає дійсності.
Медична допомога при гострому мозковому інсульті входить до пріоритетних послуг Програми медичних гарантій. Людина з підозрою на інсульт отримує усю необхідну діагностику безоплатно, а у разі підтвердження діагнозу - й лікування.
Перше, що потрібно при підозрі на інсульт - одразу викликати швидку допомогу за номером 103 та максимально точно описати симптоми та стан людини, якій потрібна допомога. Після дзвінка на 103 диспетчер негайно направить бригаду швидкої допомоги до такого пацієнта. До речі, бажано зафіксувати появи перших ознак мозкового інсульту. Це потрібно для того, щоб лікарі вирахували вікно терапевтичних можливостей і встигли розпочати необхідну терапію (вікно терапевтичних можливостей становить лише чотири з половиною години). Відмічається, що сімейному лікарю при підозрі на інсульт дзвонити не потрібно. Екстрену медичну допомогу пацієнт отримає у будь-якому разі, навіть без декларації з лікарем первинки.
Також людину з підозрою на гострий мозковий інсульт бригада екстреної медичної допомоги повинна доставити безпосередньо в той медзаклад, який уклав договір з НСЗУ на надання послуг з лікування інсульту. Пацієнта з підозрою на інсульт не повинні транспортувати до будь-якої найближчої лікарні, де немає апаратів МРТ чи КТ. Адже без них неможливо навіть точно встановити діагноз.
Безоплатна медична допомога при гострому мозковому інсульті надається у 228-х лікарнях по всій країні. Саме ці лікарні здатні забезпечити роботу в цілодобовому режимі та мають КТ або МРТ для проведення обстеження, медперсонал відповідної кваліфікації. До пакета послуг з лікування інсульту, який пацієнт отримує безоплатно, включено:
- первинний огляд. Оцінка тяжкості інсульту;
- невідкладна нейровізуалізація - КТ або МРТ;
- лабораторні дослідження (клінічний аналіз та біохімічний аналіз крові, коагуляційний гемостаз тощо);
- інструментальні дослідження (СКТ, МРТ, ЕКГ, УЗД тощо);
- системна тромболітична терапія (при ішемічному інсульті);
- при необхідності проведення або транспортування пацієнтів до лікарні, в якій можуть проводити ендоваскулярні нейроінтервенційні втручання або нейрохірургічні втручання;
- своєчасне знеболення на всіх етапах діагностики та лікування;
- динамічне спостереження за функцією ковтання;
- консультації інших лікарів;
- лікарське спостереження та медсестринський догляд;
- реабілітаційна допомога в гострому реабілітаційному періоді;
- лікарські засоби з Нацпереліку основних лікарських засобів, необхідні медвироби та витратні матеріали;
- харчуванням в умовах стаціонару.
Отже, пацієнт не має за все це платити. Ще раз. Невідкладне проведення КТ чи МРТ з візуалізацією судин голови та шиї в лікарні мають зробити всім пацієнтам/пацієнткам з підозрою на гострий мозковий інсульт не пізніше 60 хвилин з моменту, як людина потрапила до лікарні. Ця медична послуга включена до пакета “Медична допомога при гострому мозковому інсульті”.
Так само й оперативні втручання. Вартість лікування інсульту оплачує НСЗУ закладам, які мають договір. Вартість сплаченого НСЗУ лікування залежить від обсягу наданої допомоги:
- у разі проведення лікувальних ендоваскулярних втручань (видалення згустку крові) він становить 131 472 грн. Тариф враховує можливу потребу додаткової тромболітичної терапії (розчинення тромбу ліками);
- за лікування інсульту лише з використанням тромболітичної терапії НСЗУ платить 62 565 грн;
- вартість лікування без застосування ендоваскулярних втручань або тромболітичної терапії – 14 952 грн.
Якщо у медзакладі, який має укладений договір із НСЗУ, у пацієнта вимагали купувати ліки або оплатити КТ чи інші послуги, які покриває Програма медичних гарантій, це - порушення прав пацієнта та умов договору із НСЗУ. У такому випадку необхідно подати звернення до НСЗУ. Подати звернення до НСЗУ можна через електронну форму на сайті http://surl.li/cfabt або за безплатним номером 16-77.
Новые статьи:
- Якісна та доступна медицина є один із пріоритетів уряду на 2025 рік
- Як оскаржити рішення експертної команди в Центрі оцінювання функціонального стану особи?
- Як діятимуть платні послуги у медзакладах? Пояснення очільника МОЗ
- МОЗ: вдосконалення протоколів лікування бойових травм
- МОЗ: в медзаклади будуть передані незавершені справи МСЕК про інвалідність
Также интересно посмотреть:
- Уряд ухвалив Стратегію реформування системи шкільного харчування до 2027 року: деталі
- У пологових «вигадують» діагнози новонародженим для отримання подвійної оплати від НСЗУ: коментарі очільника МОЗ
- Онкологи України обʼєднались задля навчання українців ОНКОсвідомості в YouTube
- За яких умов лікарня зобовʼязана повернути пацієнтам витрачені кошти?
- Як отримати ліки для профілактики інсультів безоплатно?