Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Особливості проходження замісної підтримуючої терапії безоплатно

Особливості  проходження замісної підтримуючої терапії безоплатноЗамісна підтримувальна терапія (ЗПТ) - це програма медикаментозного лікування людей із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів. ЗПТ дозволяє нормалізувати роботу головного мозку. Пацієнти, після проходження терапії, можуть покращити якість свого життя та мінімізувати ризики для здоровʼя. Адже така терапія дає змогу споживачам ін'єкційних наркотиків відмовитися від вживання нелегальних опіатів та зменшити ризик інфікування.

Програма ЗПТ має науково доведену ефективність та визнана у світі найбільш економічно ефективним методом лікування осіб із психічними та поведінковими розладами через вживання опіоїдів. Це означає, що державі дешевше лікувати людину з наркозалежністю, ніж надалі витрачати ресурси на усунення наслідків такої залежності - таких як поширення ВІЛ-інфекції, вірусних гепатитів, погіршення стану здоров’я, утримання в місцях позбавлення волі людей, які вчинили правопорушення, щоб дістати гроші на придбання наркотиків.
З 2020 року замісна терапія входить до переліку безоплатних послуг в Програмі медичних гарантій. Пацієнти, що потребують замісної терапії, можуть отримати її в медичних закладах країни, що уклали договір з НСЗУ за напрямом “Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії”.
 
Програма лікування, дозування та термін визначаються індивідуально лікарем і можуть тривати стільки, скільки це потрібно пацієнту. Допомога надається як амбулаторно, так і за місцем перебування пацієнта. Якщо пацієнт не може щоденно відвідувати лікаря, медзаклад має забезпечити доставку препаратів за місцем перебування пацієнта.

До безоплатних медичних послуг, які медзаклади мають надавати людям із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів, входять: 
1. Організація лікування таких пацієнтів відповідно до галузевих стандартів.
2. Складання плану лікування.
3. Видача препаратів ЗПТ для їх прийому під безпосереднім контролем надавача послуг за місцем надання медичних послуг, для самостійного прийому або для прийому під час госпіталізації пацієнтів.
4. Моніторинг лікування, який передбачає контроль своєчасного відвідування лікарні, відстежування побічних реакцій та ефективності препаратів ЗПТ, врахування особливостей взаємодії препаратів ЗПТ з іншими ліками, у тому числі антиретровірусними, протитуберкульозними, знеболювальними препаратами, антидепресантами тощо, а також аналіз сечі на перевірку наявності в організмі пацієнта інших наркотичних засобів ніж ті, що призначені лікарем.
5. Скринінг психічних розладів, туберкульозу, ВІЛ і вірусних гепатитів. У разі підозри -  направлення пацієнтів до відповідних фахівців чи у відповідну лікарню ля подальшої діагностики та лікування.
6. Інформування пацієнтів щодо можливості отримання соціальних та психологічних послуг, визначення потреб у таких послугах та скерування до місць їх надання.

Повний перелік послуг опублікований на сайті НСЗУ п.6.

Згідно з умовами договору з НСЗУ, лікар має визначити прихильність пацієнта до призначеного лікування. А під час лікування медпрацівники мають дотримуватися толерантного ставлення до пацієнтів, уникати їх дискримінації чи стигматизації, а також забезпечувати конфіденційність медичних даних.

Щоб отримувати препарати ЗПТ безоплатно, пацієнт повинен мати встановлений діагноз F11 «Розлади психіки та поведінки внаслідок вживання опіоїдів», а також направлення лікуючого лікаря. Такий діагноз встановлює психіатр або нарколог, ці лікарі й мають видати направлення.

Відмічається, що створювати та бачити медичні записи про діагноз може винятково профільний лікар.  Решта лікарів не знатимуть про існування таких записів. 
Знайти лікарні, які надають медичну допомогу в рамках пакета “Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням ЗПТ” можна на дашборді  НСЗУ  “Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій”. Для цього потрібно у фільтрі “Група послуг” написати “вживання опіоїдів”. Також найближчу лікарню підкаже оператор контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. 

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED