Гемолітична анемія: основні симптоми руйнування еритроцитів
Гемолітична анемія – це патологічний стан, що характеризується швидким руйнуванням еритроцитів. Тобто даний процес відбувається настільки швидко, що кістковий мозок не встигає їх продукувати. Процес руйнування еритроцитів називається гемолізом!
Причиною гемолітичної анемії може виступати аутоімунний розлад, коли імунна система сприймає еритроцити як чужорідних агентів, а потім знищує їх або це може бути онкологія.
В залежності від перебігу розрізняють зовнішню та внутрішню анемію. В основі розвитку зовнішньої гемолітичної анемії покладено руйнування еритроцитів внаслідок аутоімунної реакції або ураження їх селезінкою.
Також причиною можуть виступати інфекційні процеси, ускладнення від приймання певних лікарських препаратів та новоутворення в організмі. Тобто «зовнішня» анемія означає, що вона спричинена чимось іншим, ніж самі еритроцити.
Також причиною можуть виступати інфекційні процеси, ускладнення від приймання певних лікарських препаратів та новоутворення в організмі. Тобто «зовнішня» анемія означає, що вона спричинена чимось іншим, ніж самі еритроцити.
Тоді як внутрішня гемолітична анемія розвивається, коли еритроцити, які виробляє організм, не функціонують належним чином. Переважно дана форма має спадковий характер.
Відмітимо, що гемолітична анемія може розвинутися у людини будь-якого віку. Деякі випадки гемолітичної анемії є хронічними та повільними, тоді як інші можуть бути небезпечними для життя.
Основні причини
Достеменно невідомо, що може так чи інакше спровокувати розвиток захворювання. Однак певні тригери спеціалісти відзначають. До прикладу:
- лейкемія;
- збільшення селезінки;
- гепатит інфекційного генезу;
- вірус Епштейна-Барра;
- пухлини;
- системний червоний вовчак.
У деяких випадках гемолітична анемія є результатом прийому певних ліків (наприклад, антибіотики). У цьому випадку діагностується медикаментозна гемолітична анемія.
Однією з найважчих форм гемолітичної анемії є анемія, викликана переливанням еритроцитів неправильної групи крові.
Не є виключенням, коли причини гемолітичної анемії є тимчасовими.
Характерні ознаки
Одразу відмітимо, що симптоматика гемолітичної анемії може різнитися від людини до людини.
Однак до загальних ознак порушення можна віднести наступні стани:
- швидка стомлюваність та загальна слабкість;
- блідість шкірних покривів;
- запаморочення;
- лихоманка;
- жовтяниця;
- сеча стає темного кольору;
- прискорене серцебиття;
- головний біль;
- збільшена селезінка (при огляді).
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі даних анамнезу та фізикального огляду (врахування кольору шкіри, пальпація).
Додатково знадобиться ряд діагностичних тестів, серед яких лабораторні дослідження крові та сечі, біопсія кісткового мозку (за показаннями), УЗД.
Тактика лікування залежатиме від причини, що спровокувала гемолітичну анемію, а також віку та загального стану здоров’я пацієнта.
Варіанти лікування гемолітичної анемії можуть включати переливання еритроцитів, призначення імунодепресантів та імуноглобуліну.
У важких випадках може знадобитися оперативне втручання з наступним видаленням селезінки. Оскільки саме у селезінці руйнуються еритроцити (вона слугує фільтром), а її видалення зменшить сам процес ураження клітин крові.
Знову ж таки даний варіант лікування проводиться при відсутності результату від призначеної медикаментозної терапії.
Важливо розуміти, що звернення за лікарською допомогою на початку розвитку захворювання дає хороші прогнози стосовно лікування.