Залізодефіцитна анемія: які симптоми вказують на розвиток дефіциту гемоглобіну
Як часто ми списуємо відчуття втоми, роздратованість, головний біль та запаморочення на стрес та завантаженість на роботі. А зміни зі сторони шкіри пов'язуємо з екологією та сезоном опалення? Хоча існує й відсоток населення, який біжить в аптеки за добавками. Однак єдиним правильним рішенням є звернення до лікаря.
Одним із видів анемії є залізодефіцитна анемія, для якої характерно зниження рівня еритроцитів та гемоглобіну в крові. Так при даному виді анемії рівень гемоглобіну досягає менш ніж 120 г, а вміст еритроцитів до 3,8 млн. Зауважимо, що дані показники свідчать вже про прогресування анемії. На початковому етапі розвитку зміни в крові практично неможливі, оскільки першочергово на дефіцит заліза реагують органи та тканини.
Залізодефіцитна анемія найчастіше виникає як симптоматика інших патологічних станів. За статистичними даними до порушення більш схильні жінки.
Чим же загрожує залізодефіцитна анемія окрім постійної слабкості? Річ у тому, що основна функція мікроелемента транспортувати кисень до тканин, регулювати роботу нервової системи та формувати імунітет.
Симптоми, що вказують на розвиток залізодефіцитної анемії
- Зміни зі сторони настрою, дратівливість.
- Сонливість та слабкість.
- Шкіра набуває блідого відтінку.
- Випадіння та ламкість волосся, проблеми з нігтями (ламкість).
- Задишка, яка на початку виникає при фізичному навантаженні, а згодом й у стані спокою.
- Головний біль.
- Запаморочення з можливою втратою свідомості.
- У жінок під час менструації спостерігаються надмірні кров'янисті виділення, які інколи набирають масштабів менструальних кровотеч.
Зауважимо, що ці симптоми можуть свідчити й про розвиток інших патологічних станів, тому ні в якому разі не варто займатися самолікуванням.
Основні причини
Механізм розвитку залізодефіцитної анемії має декілька напрямків. При першому варіанті розвитку спостерігається відсутність належної кількості заліза в раціоні, при другому - відбувається погане засвоєння заліза. Третім варіантом є швидке руйнування еритроцитів або порушення їх вироблення.
Більшість провокуючих факторів залізодефіцитної анемії мають комплексний характер. Так спровокувати порушення можуть наступні стани:
- захворювання ШКТ;
- відсутність раціонального харчування;
- надмірна потреба організму в залізі в період вагітності або при активному рості;
- захворювання, що супроводжуються регулярними крововтратами.
Тактика лікування
З метою встановлення анемії необхідно пройти ряд аналізів, виключивши при цьому й приховану форму анемії.
При легкому перебігу залізодефіцитної анемії можливо обмежитися лише відповідними харчовими продуктами.
У інших випадках проводиться лікування препаратами заліза, введення вітаміну В12, застосування фолієвої кислоти. Які також необхідні у разі розвитку станів, що виснажують організм та провокують анемію: післяопераційний період, хронічні кровотечі внаслідок виразки шлунка або пухлини, менструальні кровотечі.
Як харчуватися, щоб зменшити ризики анемії?
Залізо є тим важливим мінералом, що не в змозі самостійно вироблятися організмом. Однак залізо виконує ряд важливих механізмів, від впливу на продукування кров'яних тілець та гормонів до підтримання роботи м'язових клітин.
Відповідно, що уникнути дефіцит заліза в організмі необхідно подбати про свій раціон та урізноманітнити його наступними продуктами:
- яловичина;
- квасоля;
- зернові каші;
- сочевиця;
- шпинат;
- тофу.
При появі перших ознак анемії одразу зверніться до свого сімейного лікаря з метою швидкого діагностування порушення та проведення лікування. Не займайтеся самолікуванням!