Подагра: основні причини ураження суглобів
В усі часи від подагри страждали люди з високим достатком, які мали вдосталь м'яса та напоїв й відповідно зайву вагу. Звідси й інша назва подагри - “хвороба королів”. Однак чому і сьогодні випадки розвитку захворювання є далеко не рідкісним явищем? З'ясуємо це далі.
Подагра - це патологічний стан, що характеризується ураженням суглобів з наступним відкладанням в них солей.
Механізм розвитку захворювання полягає в надмірному продукуванні та порушеним виділенням нирками сечової кислоти, що своєю чергою викликає її накопичення в крові. Надалі кристали цієї кислоти відкладаються в м'яких тканинах, з наступним порушенням зі сторони нирок та суглобів.
До основного прояву подагри належать симптоми подагричного артриту.
Основні причини захворювання
В першу чергу в основі розвитку подагри покладено спосіб життя пацієнта. Це вживання алкоголю, стреси, раціон з переважанням м'ясних продуктів, копченостей, жирних страв та газованих солодкий напоїв, алкоголю.
Додатковими тригерами виступають:
- наявність в анамнезі супутніх захворювань (цукровий діабет, артеріальна гіпертензія та ін.);
- приймання певних лікарських препаратів;
- отруєння організму;
- спадковий фактор;
- ожиріння.
Які симптоми будуть вказувати на розвиток подагри?
При розвитку подагри в перше на що скаржиться хворий, це поява сильного болю різкого характеру, який як правило на початку виникає в нічний час доби та в одному суглобі. Згодом інтенсивність симптомів будуть зростати, а патологія розповсюджуватиметься на сусідні суглоби.
До додаткових проявів подагри належать:
- гіперемія шкіри в уражених ділянках;
- набряк та обмеження в рухливості суглобу;
- субфебрильна температура тіла;
- погіршення загального самопочуття (слабкість, втрата апетиту);
- поява тофусів (відкладені кристали сечової кислоти) в різних ділянках тіла, від ліктьових суглобів до вушних раковин. Згодом вони спричиняють руйнування суглобу.
Напади гострого подагричного артриту можуть тривати від декількох днів до декількох тижнів. Відповідно при відсутності лікування інтервал між нападами буде скорочуватися.
Не є виключенням коли розвиток захворювання ніяк себе не проявляє, такий стан може тривати роками.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбувається на основі ряду лабораторних та інструментальних методів обстеження:
- лабораторні аналізи крові та сечі;
- дослідження синовіальної рідини;
- УЗД;
- рентгенографія.
Тактика лікування є комбінованою та буде направлена на зниження концентрації сечової кислоти в крові та усунення вузлів (тофусів) в м'яких тканинах.
При розвитку гострого періоду подагри проводиться лікування нестероїдними протизапальними препаратами.
Окрема увага приділяється корекції способу життя пацієнта з дотриманням дієти, обмеженим вживанням алкоголю. Щодо раціону то до обов'язкового виключення підлягають кондитерські вироби, жирні рибні та м'ясні продукти, шоколад, копченості, певні види овочів (наприклад, редиска, щавель).
З метою запобігання загострень подагри рекомендовано виконувати лікувальну фізкультуру, дотримуватися дієти, слідкувати за показниками сечової кислоти та приймати призначені лікарем препарати.