Рак кишківника: основні причини та методи лікування
На розвиток раку кишківника впливають як внутрішні, так і зовнішні фактори. І якщо внутрішні тригери типу хронічних захворювань та спадковості потребують корекції й ретельного моніторингу стану людини, то зовнішнім фактором виступає спосіб життя, від харчування до фізичної активності.
Рак кишківника - це патологічний процес, що характеризується розвитком злоякісного новоутворення з тканин одного з відділів органу.
Так локалізація патологічного процесу може бути зосереджена в товстій кишці (ободова, сліпа та сигмовидній), тонкій й прямій кишці.
За статистичними даними більшість випадків раку кишківника спостерігається у вікової категорії пацієнтів 50+.
Фактори ризику
На розвиток раку кишківника впливає ряд факторів, що включають:
- спадковий фактор;
- ожиріння;
- куріння та зловживання алкоголем;
- переважання в раціоні харчових продуктів типу червоного м'яса, ковбас, фаст-фуду та іншої висококалорійної їжі, що містить підвищену кількість канцерогенів;
- віковий фактор (ризики онкології збільшуються з віком);
- наявність в анамнезі перенесених онкологічних захворювань;
- наявність доброякісних новоутворень в кишківнику (наприклад, поліпи);
- розвиток запальних процесів в кишківнику (наприклад, хвороба Крона).
Основні прояви
На початковому етапі розвитку захворювання практично ніяк себе не проявляє, хоча це є найбільш важливим періодом аби розпочати успішне лікування. Саме тому так необхідно приділяти увагу проходженню щорічних профілактичних оглядів.
Відповідно, чим більше прогресує рак, тим інтенсивнішими стають симптоми патології. До загальних проявів раку кишківника відносять наступні стани:
- метеоризм;
- розлад роботи кишківника (запори або діарея). В калі спостерігаються домішки крові, зміна його в кольорі;
- больові відчуття в животі;
- загальна слабкість та зниження маси тіла;
- відсутність апетиту;
- поява виділень слизового та гнійного характеру;
- поява відчуття неповного випорожнення кишківника.
Діагностика та тактика лікування
Діагностичні методи для виявлення онкологічного процесу включатимуть проведення УЗД, КТ та МРТ, ректороманоскопію та колоноскопію, біопсію, лабораторні дослідження (кров на онкомаркери) та ін.
Тактика лікування при раку кишківника є комплексною. На початковому етапі захворювання можливо обмежитися виключно оперативним втручанням. Однак 3-4 стадія раку потребуватиме додаткове проведення хімієтерапії, променевої терапії, таргетної або імунотерапії. Відповідно і масштаби оперативного втручання залежатимуть від стадії розвитку пухлини та варіюватимуться від її повного видалення зі збереженням органу, часткової резекції до повного видалення прямої кишки з формуванням колостоми.
Основним методом раннього виявлення раку кишківника є проведення скринінгового обстеження у лікаря проктолога. Насамперед це стосується осіб, що входять до групи ризику з розвитку онкології: сімейний анамнез, формування поліпів, запальні процеси в кишківнику. Також враховуючи віковий фактор ризику профілактичні обстеження будуть доцільними для пацієнтів починаючи з 40-45 років. Відмітимо, що до скринінгового обстеження входить проведення колоноскопії.