Себорейний дерматит: основні причини появи лупи

Себорейний дерматит є однією з форм екземи, що може викликати лупу та інші симптоми.
Захворювання є хронічним та найчастіше вражає шкіру голови. Хоча не є виключенням появи порушення на інших ділянках тіла (наприклад, обличчя, спина, верхня частина грудей).
Основні причини
Достеменно невідомо, що саме є причиною даного стану. Однак спеціалісти відмічають можливий вплив ряду факторів, серед яких дріжджі Malassezia, надлишок жиру на шкірі або проблеми з імунною системою.
Підвищені ризики розвитку себорейного дерматиту мають особи з випадками захворювання у когось з родини, а також наявністю в анамнезі ожиріння, захворювань шкіри, гормональних порушень. Також забруднене повітря, неправильний догляд за шкірою, приймання певних лікарських препаратів, забруднене повітря так чи інакше підвищують шанси стикнутися з себорейним дерматитом.
Враховуючи, що захворювання є хронічним, можливі випадки спалахів або посилення інтенсивності симптомів. Вище перелічені фактори, а також стрес, алкоголь чи зміна клімату також можуть стати тригером. До прикладу сухе повітря в зимові місяці погіршить перебіг захворювання, тоді як влітку сонячне світло УФ-А та УФ-В вбиває тип дріжджів, які надмірно розростаються на шкірі людей, що хворіють на себорейний дерматит.
Характерні ознаки
Типи симптомів, які розвиваються, можуть відрізнятися від людини до людини, а також можуть виникати в різних частинах тіла.
До загальних проявів захворювання можна віднести:
- поява плям на шкірі, які лущаться (більш відомі як лупа);
- поява на шкірі еритематозних бляшок (тверді ділянки шкіри, покритої товстою кіркою);
- ділянки жирної шкіри, вкриті білими або жовтими лусочками або кіркою;
- свербіж;
- ділянка ураження може жирніти та ставати знебарвленою або гіпопігментованою;
- випадіння волосся в ділянці ураження.
Типовим розташуванням патологічного процесу є шкіра голови, а також брови, вуха, спина, верхня частина грудей.
Відмітимо, що клінічна картина себорейного дерматиту, як правило, посилюються при впливі ряду тригерів, наприклад, під час стресу, втоми або зміни пори року.
Діагностика та тактика лікування
Встановленні діагнозу відбуватиметься на основі фізикального огляду з ретельним обстеженням ділянок ураження. Лікар може взяти біопсію для підтвердження дерматиту. Це необхідно з метою виключенням інших схожих за перебігом захворювань. Наприклад, прийняти за себорейний дерматит можна псоріаз, атопічний дерматит, розацеа тощо.
Оскільки себорейний дерматит є тривалим захворюванням шкіри, воно потребує постійного лікування. Терапія включатиме застосування засобів у вигляді шампунів та кремів для лікування ураження шкіри голови. Найкращий підхід залежить від типу шкіри, способів догляду за волоссям і виниклих симптомів. Додатково можливе призначення безрецептурних протигрибкових кремів, гіпоалергенних миючих засобів. Відсутність результату потребуватиме призначення більш серйозних препаратів, які відпускаються за рецептом. Також пацієнтові знадобиться світлотерапія ультрафіолетом В.
Пацієнтові варто розпізнавати та усувати тригери, щоб ефективно керувати захворюванням.
Загалом людина може проходити через тривалі періоди, коли симптомів практично немає. При цьому можливо відчувати спалахи, які є епізодами, коли симптоми стають більш серйозними.
Стан може дратувати, але він не є заразним. Головне підібрати відповідне лікування.