Про які захворювання розповість стан ваших нігтів?

Здоровий ніготь являє собою рівну, гладку, рожеву та злегка блискучу нігтьову пластину. Повне оновлення нігтьової пластини відбувається за три-шість місяців.
Патології, які можуть викликати пошкодження нігтьової пластини:
- Розшарування нігтів: причина може критися, як у зовнішніх порушеннях (побутова хімія, нарощування нігтів або покриття лаками), так і у внутрішніх. До причин ендогенного характеру відноситься харчування з низьким вмістом вітамінів, білків та мікроелементів, анемія, псоріаз або екзема, а також порушення з боку ШКТ.
- Лінії Бо: поява неглибоких горизонтальних заглиблень (борозен) може свідчити про системні інфекції, псоріаз, травми, патології периферичних артерій, обмеження в харчуванні (голодування), що викликає дефіцит мікроелементів.
- Поява малопомітних заглиблень: говорить про ранній початок псоріазу та артриту. При артриті характерна поява знебарвлення нігтів та придбання шкірою під нігтями червонуватого відтінку.
- Ложкоподібні нігті: нігті стають увігнутими (згинаючись по краях), ламкими й біліють. Такий стан характерний для виникнення системного червоного вовчака, хвороби Рейно, гіпотиреозу або анемії.
- Оніхолізис: нігті починають відділятися від нігтьового ложа (починаючи з верху). Це може свідчити про травми, анемії, грибкові ураження, виявлених онкологічних процесів. У тому випадку, якщо крім оніхолізису ніготь мізинця та безіменного пальця стає коричневим, мова може йти про гіпертиреоз.
- Ламкість нігтів: стан може бути викликано патологією серцево-судинної системи, порушеннями з боку ендокринної системи, вагітністю, анемією, стресом, грибковим ураженням.
- Поява білих плям: між шарами нігтя утворюються пухирці повітря, які зовні нагадують білі плями. Причин їх появи досить багато, від травми, неякісного манікюру до анорексії, булімії та прихованих інфекційних процесів.
- Зміна кольору нігтьової пластини:
- чорний – з'являється при травмах, коли під нігтем утворюється гематома, або ж внаслідок розвитку меланоми (характерне утворення поздовжньої чорної лінії);
- жовтий – ознака куріння, розвитку патології легень, онкологічного процесу;
- синій – свідчить про розвиток анемії, бронхіальної астми або ж може бути ознакою побічного ефекту від певних медикаментозних препаратів;
- зелений – присутність грибкового або інфекційного процесу;
- білий – порушення з боку травної системи.
Наприклад:
- великий палець – порушення з боку органів дихання;
- вказівний – патології товстого кишківника;
- середній – порушення кровообігу;
- безіменний – патології з боку нервової та ендокринної систем;
- мізинець – захворювання тонкого кишківника та серця.
Влітку нігті знаходяться на піку свого хорошого стану. А все це завдяки різноманітності здорової та вітамінної їжі, утворення вітаміну D3 завдяки ультрафіолету. Погіршення стану нігтів відбувається зазвичай в кінці зими, коли вичерпаються запаси вітамінів та корисних мікроелементів. Також не варто забувати, що на виникнення проблем з нігтями впливає якість води, побутова хімія. Тому важливо постійно дбати про стан шкіри та нігтів.
Не ігноруйте ті сигнали, які подає організм. Слідкуйте за станом нігтів та придивляйтеся до будь-яких змін з їхнього боку. Не забувайте про своєчасне відвідування лікаря.
Автор: Наталія Холявицька