Невус – звичайна родимка чи пухлина: інформація від дерматологів

У залежності від виду невусу дерматологи застосовують до нього різну тактику спостереження та лікування.
Які бувають невуси?
Лікарі виділяють наступні види невусів:- Диспластичні невуси. Це пігментовані плями різної форми, які мають нерівні контури, дещо піднімаються над рівнем нормальної шкіри, їх забарвлення може варіюватися від коричневого до темно-бурого. Такі невуси досягають розміру 5-12 см.
- Блакитні (сині) невуси. Це вузлики синього чи блакитного кольору, які мають круглу форму, щільну структуру, гладку поверхню без волосся. Вони виникають унаслідок скупчення меланіну у глибоких шарах шкіри, невеличкі за розміром – до 0,5 см.
- Гігантські пігментні невуси. Це вроджені пігментні плями дуже великих розмірів (більше 20 см), які займають значну частину голови, шиї, тулуба чи кінцівок. Поверхня таких невусів зазвичай неоднорідна, на ній є волосся, вона має неоднорідний колір: від сіруватого до майже чорного. Такі невуси є величезною косметичною проблемою для людини.
- Папілломатозні невуси. Вони мають нерівну поверхню, найчастіше локалізуються у волосяній частині голови. Розміри таких невусів великі, межі нерівномірні, колір коричневий, бурий чи чорний.
- Внутрішньодермальні невуси. Це звичайні родимки, які зустрічаються у всіх людей.
Що треба робити людям, у яких є невуси?
Невус може бути як доброякісним, так і злоякісним утворенням. Для виключення раку шкіри пацієнту зазвичай проводять дерматоскопію – дослідження ділянки шкіри за допомогою спеціального пристрою дерматоскопу. Широкий асортимент дерматоскопів можна знайти тут: https://market.itmed.org/instrument_meditsinskiy/dermatoskopy/ Обов’язково треба звернутися за консультацією до лікаря, якщо:- Невус є асиметричної форми.
- У родимки чи невуса, що недавно утворилися, нерівні краї.
- Невус має нерівномірне забарвлення.
- Діаметр родимки більше 6 мм.
- Родимка поступово змінюється (за розміром, формою, кольором чи структурою).
Лікування невусів – це їхнє видалення. На сьогодні це можна робити за допомогою звичайної резекції хірургічним скальпелем, із використанням лазера. Ще один спосіб впливу на невус – кріолікування, що передбачає використання сухого льоду та рідкого азоту. За допомогою низьких температур клітини невусу заморожують, і вони гинуть.
Є й інші способи видалення невусів, які успішно використовуються у сучасній дерматологічній практиці. Видалений матеріал віддають на гістологічне дослідження, від результатів якого залежить подальша стратегія лікування людини.
Профілактика утворення невусів
Головна причина утворення невусів – вплив на шкіру людини ультрафіолетового опромінення. Тому важливою у цьому питанні є профілактика: не слід відвідувати солярії, перебувати влітку на вулиці чи на пляжі в обідній час, варто користуватися сонцезахисними кремами. Прості речі рятують життя.Отже, неможливо дати конкретну відповідь на запитання: небезпечний невус чи ні? Все залежить від його виду, розміру, місця розташування. Однозначним є лише одне: якщо на шкірі з’явилося новоутворення, за ним треба ретельно спостерігати. Краще попередити рак, ніж потім довго і часто безрезультатно його лікувати.
Автор: Ольга Купріянова
© Медичний портал Здоров-Інфо
При використанні матеріалів статті активне гіперпосилання на zdorov-info.com.ua обов'язкове