Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Місяць подолання туберкульозу: які пацієнти можуть лікуватися вдома?

Місяць подолання туберкульозу: які пацієнти можуть лікуватися вдома?Люди, у яких діагностували туберкульоз, можуть лікуватись стаціонарно в медичному закладі або амбулаторно, тобто вдома під контролем лікаря. У більшості випадків люди з туберкульозом лікуються амбулаторно з першого дня захворювань.

Це ефективно і безпечно для навколишніх, якщо так визначив лікар. Діагностика та лікування туберкульозу входить до програми медичних гарантій та є безоплатною для пацієнтів.
 
Наразі Туберкульоз — повністю виліковний. В усіх регіонах України доступні сучасні препарати для лікування ТБ. Завдяки інноваційним лікам тривалість лікування скоротилася і для чутливого туберкульозу становить 4–6 місяців, а для лікарсько-стійкої форми — переважно 6–9 місяців. Профілактичне лікування здійснюється згідно з останніми рекомендаціями ВООЗ. Його можна пройти за 1 або 3 місяці, а захист зберігається понад 10 років. Головне — дотримуватися всіх призначень лікаря та не переривати курсу такого лікування.

В кожній області працюють регіональні фтизіопульмонологічні центри (перелік протитуберкульозних закладів — за посиланням). 

Лікування туберкульозу призначають фтизіатри — вони підбирають оптимальну схему прийому препаратів, враховуючи результати обстежень, вік, супутні захворювання тощо. Водночас сімейний лікар відіграє ключову роль у веденні людини з ТБ: контролює дотримання режиму лікування та слідкує за самопочуттям. Такий підхід забезпечує доступність медичної допомоги та робить лікування ефективнішим.

Законодавчі зміни:
У 2024 році в Україні набув чинності Закон «Про подолання туберкульозу», що змінив підхід до боротьби з хворобою — від протидії до повного подолання, залучивши до процесу не лише систему охорони здоров’я, а й інші міністерства, бізнес і громадськість. 

До того ж було затверджено Операційний план заходів з реалізації у 2024-2026 роках Державної стратегії у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року, а також Стратегію розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню на 2024-2026 роки та план її реалізації, які передбачають розвиток протитуберкульозної служби та покращення доступу до профілактики, діагностики й лікування. 

Об’єднання протитуберкульозних закладів із багатопрофільними лікарнями чи іншими закладами охорони здоров'я посилило їхню спроможність і доступ населення до сучасного обладнання та вузькопрофільних фахівців. У кожній області, зокрема й на прифронтових територіях, діють фтизіопульмонологічні центри. 

Серед важливих напрацювань — розширення можливостей амбулаторного лікування. Госпіталізація необхідна лише за наявності чітких показань, у всіх інших випадках люди з ТБ лікуються амбулаторно, зберігаючи можливість працювати, навчатися та вести звичний спосіб життя. І це абсолютно безпечно для оточення, оскільки лікування унеможливлює інфікування інших людей. В Україні близько 70% людей з туберкульозом вже з першого дня лікуються без госпіталізації. 

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED