Особливості лікування пацієнтів із туберкульозом у сімейного лікаря
Туберкульоз - це інфекційне захворювання, викликане мікобактерією туберкульозу. При вчасній діагностиці та ранньо розпочатому лікуванні людина може швидко відновитися та повернутись до звичного життя. Завдяки реформі системи охорони здоровʼя України, лікування пацієнтів з туберкульозом відбувається з фокусом на пацієнтоорієнтовану модель.
Пацієнт може отримувати медичну допомогу не тільки в стаціонарі, а й амбулаторно чи під наглядом сімейного лікаря. Це можливо, коли пацієнт перестає виділяти міко бактерію і має лабораторне підтвердження цього. Тож людина з туберкульозом може жити повноцінним життям та отримувати медичну допомогу в амбулаторних умовах під наглядом лікаря первинки. Для цього у Програмі медичних гарантій передбачено пакет послуг “Супровід і лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги”.
Пакет “Супровід і лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги” передбачено для пацієнтів, у яких вже діагностовано відповідний діагноз і є план лікування, створений фтизіатром. У межах пакета безоплатним є цілий комплекс медичних послуг.
1. Динамічне спостереження за станом здоров’я пацієнта/пацієнтки з діагнозом туберкульоз на первинному рівні медичної допомоги.
2. Лабораторні аналізи.
3. Забір та транспортування біоматеріалу пацієнта/пацієнтки для виконання бактеріологічних досліджень.
4. Визначення спільно з пацієнтом/пацієнткою амбулаторної моделі лікування під безпосереднім наглядом за прийомом протитуберкульозних препаратів (відео-DOT, DOT за місцем надання послуг, DOT вдома тощо), враховуючи рекомендації фтизіатра та інших лікарів.
5. Контроль за прийомом протитуберкульозних препаратів, призначених фтизіатром (під безпосереднім наглядом та/або з використанням інших сучасних засобів контролю за прийомом протитуберкульозних препаратів).
6. Формування прихильності до лікування у пацієнтів, у тому числі із залученням соціальних працівників.
7. Дотримання тактики дій при виявленні побічної реакції на ліки. Повідомлення про кожний такий випадок фтизіатра, яким призначено відповідне лікування.
8. Оцінка слуху, гостроти зору та симптомів полінейропатії відповідно до моніторингу лікування.
9. Оцінка та корекція нутриційного статусу, з урахуванням проведення результатів інструментальних обстежень (вимірювання зросту та маси тіла).
10. Направлення пацієнтів з ТБ для надання спеціалізованої медичної допомоги для діагностики, лікування супутніх захворювань, що загострилися на фоні ТБ, або отримання інших медичних послуг, у тому числі з реабілітації.
11. Проведення індивідуальної профілактичної роботи з пацієнтами із туберкульозом, спрямованої на навчання санітарно-гігієнічним навичкам і зниження ймовірності передачі мікобактерій туберкульозу іншим особам та інфекційного контролю за туберкульозом.
Повний перелік послуг – на сайті НСЗУ в розділі “Вимоги ПМГ 2023” (п. 17).
Знайти такі заклади первинної медичної допомоги та їх адреси можна на дашборді НСЗУ “Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій”. На третій сторінці у полі фільтрів обирається область або населений пункт, а в “Групі послуг” – пакет “Супровід і лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги”. Дашборд покаже всі заклади, які мають договір на пакет, а також їх контакти. Їх - понад 500. Найбільше - у Вінницькій, Дніпропетровській, Львівській та Миколаївській областях.
Якщо ж не має можливості скористатись пошуком через дашборд, варто зателефонувати до контакт-центру за номером 16-77. Оператор підкаже потрібну лікарню.
Чи потрібно укласти декларацію з лікарем ПМД, щоб отримувати послуги в рамках пакета “Супровід і лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги”? Так. Умовою для отримання медичної допомоги за цим пакетом є наявність плану лікування, створеного фтизіатром, згідно з яким пацієнт або пацієнтка зможе отримати лікування у лікаря з надання ПМД, якого попередньо обрано або буде обрано за декларацією.
При цьому не завжди лікування туберкульозу передбачає госпіталізацію. Доцільність лікування пацієнтів у стаціонарі або вдома, амбулаторно, визначає лікар-фтизіатр. На стаціонарному лікуванні перебувають тільки ті пацієнти, які виділяють мікобактерію туберкульозу. Як тільки мікобактерія туберкульозу перестає виділятися, і це підтверджено лабораторно, то людина може продовжити лікування в амбулаторних умовах. Тобто - вдома. Це захищає пацієнтів від повторного інфікування у стаціонарі й більш тяжкої мультирезистентної форми туберкульозу.
Новые статьи:
- Як встановлюватиметься інвалідність для людей з онкологічними захворюваннями?
- Кому потрібно проходити психіатричні огляди? Коментарі МОЗ
- Перші зареєстровані ліки з канабісу в Україні: деталі
- Оновлення програми “Доступні ліки”: які зміни чекають пацієнтів?
- Якісна та доступна медицина є один із пріоритетів уряду на 2025 рік
Также интересно посмотреть:
- МОЗ нагадало перелік безоплатних обстежень у лікаря «первинки»
- Фейкові записи у Helsi: як держава могла втрачати гроші роками?
- Особливості отримання “Доступних ліків” для рідних в аптеці
- Які медичні заклади будуть відновлюватися в першу чергу? Коментарі очільника МОЗ
- Чи залишаться рецептурними екстрені гормональні контрацептиви? Коментарі очільника МОЗ