Медична реформа: про новий порядок обрання керівників закладів охорони здоров’я

Ірино Володимирівно, розкажіть, будь ласка, заякою процедурою будуть призначатися керівники медичних закладів в умовах впровадження медичної реформи?
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1094 затверджено Порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров’я (ЗОЗ).
Чи були затверджені якісь суттєві зміни до цього документу під час роботи над ним? Чи надавали Ви свої пропозиції до даного Порядку?
Так, звичайно. Я дуже задоволена, що ряд моїх пропозицій та зауважень були враховані під час розроблення цього Порядку, у тому числі щодоусунення положень, які містили корупційні ризики. Зокрема, у початковій редакції проекту Порядку МОЗ, Комісія з проведення конкурсного відбору повинна була за результатами конкурсу відібрати двох кандидатів, після чого керівник органу управління, що здійснює призначення на посаду керівника закладу, мав право одноосібно обирати одного з двох кандидатів для призначення, що було неприпустимим та нівелювало доцільність проведення конкурсу.
У своїх пропозиціях я наполягала на тому, що відбір кращого кандидата має здійснюватися комісійно, аби забезпечити прозорість та об’єктивність такого конкурсу. Крім того, я запропонувала, щоб порядок проведення конкурсного відбору керівників державних та комунальних ЗОЗ, що створені з метою надання первинної медичної допомоги, визначався власником ЗОЗ.
Також у проекті Порядку були відсутні положення щодо повноважень голови та секретаря Комісії з проведення конкурсного відбору. Відповідно до моїх пропозицій їх включено до остаточної редакції Порядку.
Остання редакція проекту Порядку, направлена мені на розгляд у грудні, знову містила корупційні ризики щодо можливості монополізації складу конкурсної комісії представниками органу управління, щозводило нанівець доцільність проведення такого конкурсу. З метою недопущення виникнення корупційних ризиків у процесі формування складу конкурсних комісій я запропонувала редакцію, яка усувала двояке трактування змісту проекту Порядку, а саме: «усі Комісії (постійно діючі та для проведення окремого конкурсу) повинні формуватися в однаковому складі з представників органу управління, трудового колективу та громадськості».
Також врахована моя пропозиція щодо конкретизації питання стосовно того, що склад постійно діючої конкурсної комісії буде постійно змінюватися саме в частині представників трудового колективу кожного окремого ЗОЗ.
Постанова Кабінету Міністрів України № 1094 дає відповідь лише на питання, за якою процедурою обиратимуться керівники ЗОЗ. А чи оновляться кваліфікаційні вимоги щодо керівників лікувальних закладів?
Так, це дійсно актуальне та нагальне питання. Я вважаю за доцільне внесення та оновлення кваліфікаційних вимог щодо керівників лікувально-профілактичних закладів.
На сьогодні діють наступні вимоги до керівників:
- повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Медицина»;
- проходження інтернатури за однією зі спеціальностей медичного профілю з наступною спеціалізацією з «Організації і управління охороною здоров’я»;
- підвищення кваліфікації (курси удосконалення, стажування, передатестаційні цикли тощо);
- наявність сертифіката лікаря-спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності;
- стаж роботи за фахом не менше 5 років.
На Вашу думку, лікар може ефективно керувати лікарнею? Чи для цього краще підійде професійний управлінець?
На мою думку, лікар повинен лікувати, а керувати медичним закладом повинен управлінець, адміністратор.
Так, лікар може бути ефективним керівником медичного закладу, але для організації на належному рівні своєчасного та якісного медичного обслуговування населення він повинен ще додатково мати післядипломну вищу освіту або юридичну, або економічну, або за галуззю знань «Управління та адміністрування», як й інші претенденти на вказану посаду.
Інтерв’ю брала Ольга Купріянова
© Медичний портал Здоров-Інфо
При використанні матеріалів статті активне гіперпосилання на zdorov-info.com.ua обов'язкове
Новые статьи:
- Міжнародна діабетична федерація визнала п’ятий тип діабету: з чим він пов'язаний?
- НСЗУ: поява в ЕСОЗ обліку медичного обладнання
- Попри війну, бюджет на медицину було збільшено: коментарі Прем’єр-міністра України
- Які спостереження повинні проходити передчасно народжені діти?
- МОЗ: посилення антитютюнового законодавства в Україні
Также интересно посмотреть:
- Уряд погодив Концепцію програми протидії туберкульозу на найближчі три роки
- Медицинская реформа в регионах: на Полтавщине создали электронную сеть
- Вниманию медиков: за «липовую» справку можно попасть в тюрьму
- Дифтерия в Украине: хватит ли вакцин и сывороток?
- Медицинская онлайн-газета: вышел второй номер дайджеста от МОЗ