Пігментація шкіри: чому виникає, що може означати?

Колір шкіри залежить від багатьох факторів: від кількості певних пігментів, товщини шарів шкіри, кількості та розташування кровоносних судин під шкірою тощо. Пігментні плями, які з’являються, можуть бути звичайною косметичною особливістю, або ж свідчити про певні проблеми медичного характеру.
Пігментація відбувається тоді, коли меланіну в організмі не вистачає або ж, навпаки, його занадто багато. Результат – локальна нерівномірна зміна кольору шкіри. Коли меланіну забагато, шкіра темнішає, коли його бракує – світлішає. Поява пігментних плям є результатом впливу на кількість меланіну зовнішніх та внутрішніх факторів. До них належать:
- Ультрафіолетове опромінення. Ультрафіолет, як природний так і штучний, шкідливий для людини. Він провокує пігментацію та появу новоутворень на шкірі, тож не рекомендується відвідувати солярій та засмагати під прямими сонячними променями.
- Гормональні зміни. Вживання гормональних препаратів, оральних контрацептивів, менопауза, вагітність – все це може відображатися на шкірі.
- Хвороби печінки та жовчного міхура. Пігментні плями можуть виникати на фоні проблем з печінкою чи жовчним міхуром, наприклад, при гепатиті А.
- Травмування шкіри. Буває, що у місці травми підвищується концентрація меланіну, це й викликає пігментацію.
- Неправильний догляд за шкірою. Неякісні косметичні засоби, ефірні масла, які містяться в духах, неправильно проведені процедури можуть підвищити чутливість шкіри до ультрафіолетових променів.
- Генетична схильність. Чутливість шкіри до ультрафіолету часто передається на генетичному рівні.
- Збої в роботі ендокринної системи. У випадку порушень функції щитоподібної залози на локальних ділянках шкіри меланін може бути відсутнім, що й призводить до появи білих пігментних плям.
- Старіння шкіри. Вікові зміни призводять до зміни балансу пігментів в шкірі, що й провокує пігментацію.
Автор: Ольга Купріянова
© Медичний портал Здоров-Інфо
При використанні матеріалів статті активне гіперпосилання на zdorov-info.com.ua обов'язкове