Перевозка больных
Сервіс запису паціентів

Епілепсія: чому виникає та як лікувати хворобу?

Епілепсія: чому виникає та як лікувати хворобу?Епілепсія – це хронічна неврологічна хвороба, яка відома людству з давніх-давен. Її головна ознака – епілептичні напади, які періодично повторюються. Чому ж виникає це захворювання, які його симптоми та чи існують шанси його побороти?

Що таке епілепсія?

Про епілепсію людство знає давно. За переказами, ще Юлій Цезар страждав від даної недуги. У стародавніх Греції та Римі її пов’язували з чарами та називали священною хворобою. Вважалося, що боги насилають це захворювання на людей, які ведуть неправедне життя. У Середньовіччі хвороби боялися, але й схилялися перед нею. Бо багато пророків та святих мали цю недугу. На сьогоднішній час епілепсія є доволі розповсюдженою хворобою, від неї страждає близько 40 мільйонів людей у світі.

Епілептичний напад – це результат синхронного збудження всіх нейронів окремої ділянки кори головного мозку, так званого епілептогенного осередку. Причинами виникнення такого осередку можуть бути:
  • травми голови, наприклад, струс мозку;
  • інсульт;
  • менінгіт;
  • розсіяний склероз;
  • алкоголізм (кожен десятий алкоголік з часом починає страждати на епілепсію);
  • наркоманія;
  • спадкова схильність.
У переважної більшості хворих перший напад відбувається до настання повноліття (18 років). Легкі напади епілепсії можуть виглядати як короткочасна втрата зв’язку з навколишнім світом. Це може виявлятися у посмикуванні повік, обличчя. Потім це може раптово припинитися або перерости у справжній, сильний напад.

Під час нападу людина нічого не усвідомлює та не відчуває болю, він може тривати декілька хвилин поспіль.

Епілептичний напад

Перед нападом, як правило, людина відчуває стан, який називається аура. У хворого відзначається легке запаморочення голови, незначні слухові чи зорові галюцинації. Після цього може бути втрата свідомості та поява судом. Судоми часто захоплюються усі м’язи обличчя, виникає ризик прикушення язика, вдихання слини з кров’ю. Після закінчення нападу через декілька хвилин хворий нічого не пам’ятає.

Особливо небезпечним є епілептичний статус – це декілька великих нападів з судомами, які слідують один за одним без перерви. Це смертельно небезпечний стан, через який людина може померти від банальної нестачі повітря.

Якщо у хворого почався напад, слід повернути його голову на бік, щоб не дати язику запасти, а слині – потрапити до дихальних шляхів. Також таке положення допомагає попередити потрапляння до дихальних шляхів і блювотних мас, якщо вони виникають. Після цього варто викликати швидку допомогу, особливо якщо напад триває довго.

Лікування епілепсії

Після першого ж у житті нападу епілепсії варто терміново звернутися до невролога, він може дати направлення до епілептолога, якщо такий вузький спеціаліст є у даному населеному пункті. Щоб точно визначити діагноз, пацієнту проводять процедуру електроенцефалографії. Щоб визначити місце епілептичного осередку, використовують методи КТ та МРТ.

На сьогодні епілепсію навчилися доволі ефективно лікувати. Якщо постійно приймати певні медикаменти, у 70% випадків можна повністю забути про напади. Для цього хворому прописують протисудомні ліки, які знижують частоту чи й повністю попереджують виникнення судом, а також засоби, які пригнічують передачу нервового збудження. Ефективним може бути і хірургічне лікування, коли точно виявлені причина та осередок епілептичного збудження в корі головного мозку, і це місце є операбельним.

Отже, хоча епілепсія й вважається хронічною хворобою, її цілком реально контролювати. Для цього варто вчасно звернутися до лікаря та дотримуватися його рекомендацій.

Автор: Ольга Купріянова
© Медичний портал Здоров-Інфо 
При використанні матеріалів статті активне гіперпосилання на zdorov-info.com.ua обов'язкове
Хотите получать новые статьи на почту?

Поиск клиники
Алкофарм