Рак щитоподібної залози: види, симптоми та методи лікування

Рак щитоподібної залози– це утворення у вигляді пухлини, злоякісного характеру. З'являється з перероджених клітин щитоподібної залози. Найбільш піддаються хворобі жінки. Пухлина може виникати в будь-якому віці, в тому числі й дитячому.
Класифікація раку
- Папілярний: характеризується своєю неагресивною формою розвитку. При даному типі раку дуже хороший прогноз для лікування, аж до повного одужання.
- Фолікулярний: характерний повільний ріст пухлини, з можливим виникненням метастаз.
- Медулярний: зустрічається рідко, частіше у літніх людей. Характеризується своєю агресивністю з подальшим розвитком метастаз. Лікування тільки хірургічне.
- Анапластичний: злоякісна та найбільш агресивна форма. При даній формі щитоподібна залоза дуже швидко росте в розмірах, що призводить до задухи, відсутності мовлення.
Причини
- наявність супутніх захворювань щитоподібної залози та ендокринної системи;
- спадковий фактор;
- опромінення іонами;
- часті стресові ситуації;
- шкідливі звички;
- шкідлива робота;
- наявність пухлин в інших органах.
Симптоми та стадії раку
Частіше всього хвороба розвивається повільно та безсимптомно, і хворий звертається за допомогою тільки тоді, коли знаходить у себе вузлик.
Перша стадія раку: з'являється невелике безболісне ущільнення, приблизно 1,5 см в діаметрі. Збільшуються шийні лімфовузли.
Друга стадія: пухлина стає 4 см в діаметрі, ущільнена та викликає дискомфорт. Можливе виявлення метастазів.
Третя стадія: оскільки пухлина і далі росте в розмірах, вона починає здавлювати поруч розташовані ділянки. Це призводить до утрудненого дихання, порушення мови та ковтання. Шийні лімфовузли значно збільшуються в розмірах.
Четверта стадія: метастази поширюються, що призводить до погіршення стану хворого. Підвищується температура й знижується маса тіла. Вторинні симптоми будуть залежати від локалізації метастазів.
Діагностика
Діагноз ставиться після проведення повного огляду та збору анамнезу хворого. А також після диференціальної діагностики зоба щитоподібної залози. Додатково призначається:
- УЗД;
- біопсія вузла;
- лабораторні аналізи крові (на онкомаркери, рівень гормонів щитовидної залози);
- ларингоскопія.
Лікування
Лікування буде залежати від стадії раку.
При доброякісній невеликій в розмірах пухлини, вона віддаляється в межах здорових тканин. При злоякісній формі передбачають проведення повного видалення щитоподібної залози з навколишніми лімфовузлами.
Після такого виду втручання показана гормональна терапія.
Далі призначається лікування радіоактивним йодом, для знищення перероджених клітин.
Профілактика
До загальних профілактичних дій можна віднести:
- здоровий спосіб життя;
- профілактичні огляди у лікаря;
- виключення контакту з радіоактивними та іншими шкідливими речовинами.
Автор: Наталія Холявицька