Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Послуги з охорони психічного здоров’я можна буде отримати у сімейних лікарів: деталі

Послуги з охорони психічного здоров’я можна буде отримати у сімейних лікарів: деталіЗ 2025 року в Україні послуги з підтримки психічного здоров’я стануть доступними для всіх громадян на базі первинної медичної допомоги (ПМД). Національна служба здоров’я України (НСЗУ) впроваджує новий підхід: допомога за психічних розладів інтегрується в базовий пакет медичних послуг, які надають сімейні лікарі, терапевти та педіатри.  

Це означає, що з 1 січня 2025 року безоплатні послуги з охорони психічного здоровʼя надаватимуть усі медзаклади «первинки» (незалежно від форми власності), що законтрактовані НСЗУ на надання первинної медичної допомоги.

Контрактуватися на окремий пакет, щоб надавати послуги з охорони психічного здоровʼя, медзакладам не потрібно. 
Натомість згідно з оновленими вимогами, всі сімейні лікарі, терапевти, педіатри та медичні сестри/брати, які працюють у законтрактованому із НСЗУ медзакладі «первинки», повинні мати сертифікати про проходження навчання за програмою ВООЗ mhGAP, яке дає базові знання з ведення психічних розладів.  

Головні переваги змін: 
Доступність: кожен може звернутися до свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра з проблемами психічного здоров’я.  
Простота: не потрібно шукати спеціалізовані установи чи вузькопрофільних фахівців. 
Економічність: послуги включені до програми медичних гарантій і є безоплатними для пацієнта.
Раннє виявлення: лікарі зможуть вчасно діагностувати та лікувати розлади, запобігаючи їх ускладненням.

Як отримати послуги з охорони психічного здоровʼя?

Якщо пацієнт чи його близькі потребують допомоги, потрібно звернутися до свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра. У закладах, які законтрактовані з НСЗУ, послуги з підтримки психічного здоров’я є безоплатними та з 2025 року входитимуть до базового пакета. Знайти медзаклад ПМД можна на офіційному сайті НСЗУ. 

Восени 2022 року до програми медичних гарантій  додали новий пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей із психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Це було зроблено для того, щоб в умовах повномасштабної війни забезпечити доступність і якість психосоціальної допомоги для всіх громадян. Адже легше поділитися проблемами щодо свого психоемоційного стану з сімейним лікарем, ніж шукати вузькопрофільного спеціаліста чи спеціалізовану лікарню. 

Протягом 2024 року близько 500 000 пацієнтів отримали допомогу в межах цього пакета. 
 
Аналіз звернень до лікарів ПМД у 2023-2024 роках показує, що найчастішими проблемами були й залишаються:
1. Відчуття тривоги та напруженості – 170 980 звернень у 2024 році, що у 3,5 раза більше, ніж у 2023-му (49 656 звернень).
2. Порушення сну – 65 818 звернень у 2024 році, що майже вдвічі більше порівняно з 2023 роком (33 542 звернення).
3. Пригнічений настрій – 23 265 звернень у 2024 році, тоді як у 2023 році їх було лише 8 178.
4. Розлади поведінки у дітей – 19 736 звернень у 2024 році, що також свідчить про зростання вдвічі порівняно з 2023 роком (8 112 звернень).
Ці дані демонструють, наскільки війна та її наслідки посилили потребу в підтримці психічного здоров’я на рівні первинної медичної допомоги.

Відзначається, що навіть після навчання лікарі первинки не стають психологами, психіатрами й психотерапевтами. Тому, коли людині потрібна більш фахова допомога, вони скеровують пацієнта до вузькопрофільного спеціаліста. Нині триває активна робота з розбудови спеціалізованої ланки допомоги у сфері психічного здоровʼя. Зокрема, йдеться про формування мережі центрів ментального здоровʼя у лікарнях спроможної мережі. 

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED