Які особливості законопроєктів про передання репродуктивних клітин військових спадкоємцям або близьким родичам?
Два законопроєкти, що регулюють постмортальне батьківство/материнство, зареєстровані у Верховній Раді, передбачають у разі загибелі/смерті військового передання репродуктивних клітин загиблого його спадкоємцям або близьким родичам.
Зокрема у законопроєкті №10437, авторами якого виступають 13 депутатів різних фракцій, зазначено, що в разі смерті або визнання в установленому порядку мертвим військовослужбовця, чиї репродуктивні клітини зберігаються, право розпорядження ними здійснюватиме його спадкоємець або спадкоємці в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів.
Проєкт закону №10438, автором якого є народний депутат фракції "Слуга народу" Георгій Мазурашу, передбачає, що в разі загибелі або смерті військовослужбовця право на збереження, використання або перенесення третій стороні для донорського штучного запліднення збережених репродуктивних клітин має передаватися його близьким родичам.
Відмічається, що раніше розпочалася дискусія навколо проблеми утилізації біоматеріалу та репродуктивних клітин загиблих військових, дружини яких у такий спосіб не мали змоги скористатися допоміжними репродуктивними технологіями (ДРТ) та завагітніти від загиблих чоловіків. Згідно з чинним законодавством, біоматеріал неживих має бути утилізовано.
Зі свого боку Міністерство охорони здоров'я уточнило, що кріобанки не утилізуватимуть заморожений біоматеріал загиблих військових, і колізію, яка не дає змоги зберігати біоматеріал загиблих військових, буде усунуто.
МОЗ нагадало, що у 2024 році в Україні було запроваджено державне фінансування допоміжних репродуктивних технологій, а в березні 2024 року набуде чинності закон, який дозволяє сім'ям військових безоплатно зберегти репродуктивні клітини й використовувати їх для продовження роду українських захисників.
Новые статьи:
- У психіатричних лікарнях відбувається порушення вимог безбар’єрності: деталі
- Основні цифрові трансформації у медицині за 2024 рік
- Погодження урядом закупівлі нових ліків за договорами керованого доступу
- Коли стане доступним перший медпрепарат на основі медичного канабісу?
- Реформа МСЕК: підготовки медзакладів до переходу на нову систему оцінювання
Также интересно посмотреть:
- Скільки платить НСЗУ за проведення мамографії у медзакладах?
- Медики «екстренки» пройшли онлайн-курс з надання допомоги на догоспітальному рівні
- Лікар призначив аналізи: чи потрібно за них платити?
- Для приватних клінік не має обмежень для постачання вакцин: коментарі заступника МОЗ
- Які безоплатні послуги отримають пацієнтки в межах пакета “Медична допомога при пологах”?