Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Пересадка кісткового мозку та стовбурових клітин стає доступнішою для пацієнтів: деталі

Пересадка кісткового мозку та стовбурових клітин стає доступнішою для пацієнтів: деталіПересадка кісткового мозку та стовбурових клітин стає доступнішою для пацієнтів. Вперше до Програми медичних гарантій включено пакет “Лікування дорослих та дітей методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин”. 
 
Нагадаємо, що гемопоетичні стовбурові клітини мають унікальні властивості, адже вони самовідновлюються протягом усього життя та утворюють інші клітини крові: еритроцити, лейкоцити та тромбоцити. Трансплантація стовбурових клітин використовується для лікування станів, при яких кістковий мозок пошкоджений і більше не здатний виробляти здорові клітини крові. Також трансплантацію можна проводити для заміни клітин крові, які були пошкоджені або знищені в результаті інтенсивного лікування раку.
 
Трансплантацію ГСК можна класифікувати за джерелом трансплантата та за зв’язком донора та реципієнта. Так, стовбурові клітини можна отримати з периферичної крові, кісткового мозку або пуповинної крові. Трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин може бути аутологічною (це означає, що стовбурові клітини збираються у пацієнта) або алогенною (це означає, що клітини походять від іншої людини-донора або однієї чи кількох одиниць пуповинної крові). Трансплантація може бути від неродинного та родинного донора. Типи трансплантації ГСК від родинного донора: сингенна — коли пацієнт отримує ГСК від однояйцевого близнюка, від спорідненого родинного донора (сумісний родич пацієнта) або гаплоідентична — від родичів, які не мають повної відповідності.
 
Тепер докладніше власне про пакет “Лікування дорослих та дітей методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин”. 
 
У межах пакета безоплатними для пацієнтів є наступні медичні послуги:
  •  динамічне спостереження за станом пацієнтів впродовж лікування методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин (ТГСК);
  •  проведення необхідних лабораторних та інструментальних досліджень пацієнтам та донорам гемопоетичних стовбурових клітин (ГСК);
  •  підготовка донорів до проведення забору ГСК, зокрема шляхом введення гранулоцитарного колонієстимулюючого фактору;
  •  проведення забору ГСК у пацієнтів-донорів або пацієнтів-реципієнтів (аутологічна трансплантація);
  •  проведення обробки, кріоконсервації та зберігання ГСК;
  •  проведення пацієнтам процедури кондиціонування: мієло- та/або імуноаблятивної хімієтерапії та/або радіотерапії;
  •  киснева підтримка;
  •  проведення цілодобового моніторингу вітальних функцій (ЧСС, АТ, SpO2, ЕКГ-моніторинг та ін.), лікарського спостереження та медсестринського догляду пацієнтам, яким проводять трансплантацію; 
  •  своєчасне знеболення на всіх етапах діагностики та лікування;
  •  динамічне спостереження за станом пацієнтів у посттрансплантаційному періоді до 100 або до 180 дня, а також за необхідності надання медичної допомоги із забезпечення посттрансплантаційного супроводу пацієнта з 180 до 360 дня;
  •  забезпечення компонентами та препаратами крові у цілодобовому режимі;
  •  призначення та/або корекція медикаментозного лікування (зокрема імуносупресивної терапії);
  •  забезпечення лікарськими засобами, в тому числі, розчинами для парентерального харчування;
  •  забезпечення алотрансплантантом донорських стовбурових клітин;
  •  лікування ускладнень, зокрема пов’язаних з раннім відторгненням трансплантату;
  •  оцінка психоемоційного стану пацієнтів та надання психологічної допомоги на всіх етапах лікування;
  •  забезпечення консультацій лікарів інших спеціальностей; 
  •  забезпечення необхідним лікувальним харчуванням в умовах стаціонару та ін.
Повний перелік безоплатних послуг та вимоги до закладів, які надають допомогу в межах пакета “Лікування дорослих та дітей методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин” можна переглянути на сайті НСЗУ в розділі “Вимоги ПМГ 2024” (п. 43). 
 
Відмічається, що проведення усіх необхідних лабораторних досліджень, у тому числі дороговартісних, покривається Програмою медичних гарантій. Наприклад, розгорнутий аналіз крові, цитоморфологічне дослідження клітин крові, визначення групи крові і резус-фактора, біохімічний аналіз крові, коагуляційний гемостаз,   визначення рівня та типу нормальних імуноглобулінів IgG, IgA, IgM, IgE в сироватці крові, цитоморфологічне дослідження спинномозкової рідини, аналізи сечі (загальний, за Нечипоренко, за Зимницьким та ін.), молекулярно-генетичні дослідження клітин кісткового мозку, клітин периферичної крові та іншого біологічного матеріалу, патоморфологічні, цитологічні дослідження, імуногенетичний скринінг тощо. 
 
Також передбачені дослідження, спрямовані на з'ясування інфекційного статусу пацієнта. Зокрема наявність гепатиту (В або С), сифілісу, токсоплазмозу,  інфікування на ВІЛ, герпес та інші інфекції. 
 
Повний перелік послуг опублікований на сайті НСЗУ http://surl.li/nrrft. Відкрийте п.43 та у файлі “ЛІКУВАННЯ ДОРОСЛИХ ТА ДІТЕЙ МЕТОДОМ ТРАНСПЛАНТАЦІЇ ГЕМОПОЕТИЧНИХ СТОВБУРОВИХ КЛІТИН” п.2 — перелік аналізів для пацієнтів, п.5 — перелік аналізів для донорів.  
 
Пацієнти, які потребують пересадки, мають отримати електронне направлення свого лікуючого лікаря та звернутись до медичного закладу, який має договір з НСЗУ за пакетом “Лікування дорослих та дітей методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин”. Також пацієнт чи пацієнтка можуть бути переведені з іншої лікарні чи підрозділу лікарні із встановленим відповідним діагнозом.
 
Людина, яка бажає стати донором ГСК може звернутися до медичного закладу без направлення. 
 
Тариф для мед закладу залежить від того, які стовбурові клітини використовуються — самого пацієнта, неродинного чи родинного донора. А також від тривалості посттрансплантаційного супроводу пацієнта. Наприклад, найвищий тариф, майже 2,4 млн грн, передбачено за надання медичної допомоги із проведенням алогенної трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин з донорським етапом та посттрансплантаційним супроводом до 180 дня.
 
Всі тарифи можна побачити в Постанові Кабінету Міністрів України від 22.12.2023 №1394 “Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році”, глава 42.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED