Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Очільник МОЗ: здоров’я матері та дитини є питанням національної безпеки

Очільник МОЗ: здоров’я матері та дитини є питанням національної безпеки7 квітня – Всесвітній день здоров'я. Цього року кампанія зосереджена на збереженні здоров'я матерів та новонароджених і закликає  активізувати спільні зусилля для цього, а також приділити увагу довгостроковому добробуту жінок. 
В Україні питання здоров'я матерів та немовлят особливо актуальні, зважаючи на демографічні виклики та вплив воєнних дій. 

“Здоров’я матері та дитини – це основа сталого розвитку держави. Для України — це не просто пріоритет. Це — питання національної безпеки. Сьогодні, коли Україна проходить через важкі випробування, ми маємо ще більше дбати про тих, хто є найвразливішим. МОЗ продовжує розвивати програми, які забезпечують шанс на материнство та надають необхідну медичну допомогу новонародженим. Ми не просто реагуємо на виклики – ми створюємо систему, яка гарантує безпечний старт у життя для кожної дитини”, - розповів Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
 
Щоби реагувати на виклики, восени 2024 року була прийнята Стратегія демографічного розвитку України на період до 2040 року. Це – довгостроковий програмний документ, що визначає основні загрози для розвитку України, а також стратегічні цілі та завдання для подолання демографічних викликів, розв’язання соціальних і гуманітарних проблем.

Охорона здоров’я матерів в новонароджених – серед головних напрямів роботи МОЗ України, адже якісна і своєчасна медична допомога – це не привілей, а право. Кожна жінка, яка планує народити або вже народила дитину, отримує всю необхідну медичну допомогу на всіх етапах планування, вагітності й материнства.

Зокрема, у 2024 році до Програми медичних гарантій (ПМГ) було включене безоплатне лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій. Програма передбачає один повний цикл лікування на рік за умови настання вагітності. У разі ненастання вагітності — другий повний або неповний цикл на рік. Для цього необхідне електронне направлення, встановлений діагноз «Жіноче безпліддя» чи «Чоловіче безпліддя», а також звернення до медичного закладу, який має договір із НСЗУ.

Від початку дій такої програми уже понад дві тисячі українок звернулися за послугами лікування безпліддя державним коштом. Наразі такі послуги доступні у 28 медичних закладах України, серед яких державні, комунальні та приватні клініки. Перелік можна знайти на сайті НСЗУ, обравши на дашборді пакет номер 63.  
Крім того, держава повністю забезпечує вартість пологів у лікарнях, які уклали договори з НСЗУ на надання таких послуг. Торік медичну допомогу при пологах за ПМГ лікарі надали у 167 934 пологах. 

За одним із найвищих тарифів у Програмі медичних гарантій оплачується неонатальна допомога новонародженим у складних випадках. Якщо у 2023 році ставка на пролікований випадок та становила 135 026 гривень за надання медичної допомоги немовлятам з масою тіла до 1500 грамів і 33 073 гривні – 1500 грамів і більше, то зараз до базового тарифу застосовуються до 18 різних коефіцієнтів залежно від складності випадку. Наприклад, за лікування одного новонародженого з вагою при госпіталізації 1000 – 1499 грамів медичний заклад отримає 194 615 грн,  з вагою 750 - 999 грамів – 421 813 грн, з вагою меншою за 750 грамів – 551 265 грн.

У жовтні 2022 року в Україні вперше почали проводити розширений скринінг новонароджених на рідкісні захворювання. Раніше дітей у перші дні життя перевіряли на 4 спадкові хвороби – у 2022 ж розширили програму до 21 рідкісного захворювання. Відтоді майже 392 тисячі новонароджених пройшли розширений неонатальний скринінг. 

Він дозволяє виявити рідкісні генетичні захворювання максимально рано, щоб вчасно почати лікування. Загалом виявлено 385 дітей з позитивним результатом скринінгу, з них 55 дітей зі СМА, 29 – з адреногенітальним синдромом,  89 – з вродженим гіпотиреозом, 52 – з муковісцидозом, 14 – із вродженими імунодефіцитами, 84 дитини з фенілкетонурією і  62 – з різними формами метаболічних спадкових порушень.
Крім того, програма медичних гарантій передбачає окремий пакет з реабілітації немовлят. Торік  16 649 малюків, які народилися передчасно та/або хворими, пройшли реабілітацію.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED