Особливості отримання психіатричної допомоги за місцем перебування пацієнта
НСЗУ почала покращувати доступність послуг у сфері психічного здоров’я ще до війни. Мобільні мультидисциплінарні команди, які надають психіатричну допомогу дорослим та дітям та уклали договір з НСЗУ, працюють з 2021 року.
Розвиток амбулаторної психіатричної допомоги й відмова від тривалих госпіталізацій в стаціонарі — міжнародна практика. Загальносвітова тенденція така: стаціонар тільки для пацієнтів з гострим перебігом захворювання і на короткий термін. Далі пацієнт має переходити під спостереження лікаря-психіатра на амбулаторному рівні. Щоб дати більше можливостей для цього, з 2021 року НСЗУ укладає договори за пакетом “Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами”.
Мобільні команди виїжджають до пацієнтів із розладами психіки та поведінки, щоб надати їм допомогу за їхнім місцем перебування. До складу мобільної мультидисциплінарної команди входять психіатр (та/або психіатр дитячий за умови надання допомоги дітям), психолог або психотерапевт та медична сестра.
В основному такі команди орієнтовані на надання допомоги пацієнтам, яких виписали після стаціонарного лікування. Команди допомагають людям з розладами поведінки й психіки адаптуватись до ритму життя в соціумі.
Знайти контакти лікарень можна на дашборді “Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій”. Потрібно перейти на карту надавачів медичної допомоги й набрати необхідну назву пакету у фільтрі “Група послуг”. Або ж зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77, оператор допоможе знайти найближчий заклад.
В межах пакета безоплатним для пацієнтів, зокрема з діагнозами психічних чи невротичних розладів є наступні медичні послуги:
- огляд членами мультидисциплінарної команди та надання психіатричної та психосоціальної допомоги особам із розладами психіки та поведінки;
- формування індивідуального плану лікування і реабілітації - із залученням самого пацієнта або його законного представника;
- підтримка пацієнтів у дотриманні плану лікування й реабілітації, моніторинг за побічною дією ліків та корекція лікування у разі потреби;
- надання невідкладної медичної допомоги пацієнтам під час відвідування при виникненні станів, що загрожують життю, а також за потреби виклик бригади екстреної медичної допомоги;
- оцінка соматичного стану пацієнтів та видача електронного направлення (при наявності показань) для надання спеціалізованої медичної допомоги;
- визначення потреби пацієнтів з розладами психіки та поведінки в паліативній допомозі та видача у такому випадку необхідного електронного направлення;
- визначення потреб пацієнтів з розладами психіки та поведінки у соціальних послугах та сприяння їхній соціально-трудовій соціалізації та ін.
Повний перелік послуг опублікуваний на сайті НСЗУ https://bit.ly/40rJvix п.21.
Психіатрична допомога надається мобільними командами за місцем перебування пацієнтів. Також за погодженням з пацієнтами чи їхніми рідними така медична допомога може надаватись за місцем базування мультидисциплінарної команди. Крім того, пакетом передбачена можливість консультування (у разі потреби) пацієнта/пацієнтки телемедичними засобами.
Відзначається, що кількість візитів до пацієнта та/або візитів пацієнта за місцем базування команди планується відповідно до індивідуальних потреб. Але не менше ніж 4 візити на місяць, з яких щонайменше 50% мають бути за місцем перебування пацієнта.
Пальне для виїзду забезпечує медичний заклад. Пацієнти чи їхні рідні не мають оплачувати пальне для візиту мультидисциплінарної команди.
Окрім того, психіатр з мультидисциплінарної команди може виписати е-рецепт на ліки за програмою реімбурсації.
Однак, від команди не вимагається забезпечувати пацієнта ліками, тобто, з собою вони не мають укладок з препаратами (окрім ліків, які можуть застосувати для надання невідкладної допомоги).
Щоб отримати послуги за пакетом “Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами” необхідно мати направлення лікаря, з якими підписано декларацію або ж направлення психіатра. Також у пацієнта має бути встановлено відповідний діагноз психічного чи неврологічного розладу. З направленням потрібно звернутись в той медичний заклад, який має договір із НСЗУ за вищезгаданим пакетом.
НСЗУ наголошує, що психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами, не є швидкою психіатричною допомогою. Тобто, таку команду не можна викликати телефоном в будь-який час. Якщо у пацієнта розвивається раптове погіршення стану, яке загрожує його здоров’ю чи життю, варто звернутися по екстрену медичну допомогу за номером 103.
Новые статьи:
- Реформа МСЕК: підготовки медзакладів до переходу на нову систему оцінювання
- За новими правилами чоловіки з ІІ та ІІІ групою інвалідності мають пройти повторний огляд
- Внесення змін до законів про трансплантацію: деталі
- У наступному місяці Державні лікарні працюватимуть лише через Програму мед гарантій: деталі
- Перелік закладів з експертними командами на заміну МСЕК було визначено: деталі
Также интересно посмотреть:
- Екстрена медична допомога стане доступнішою для жителів деокупованих територій: деталі
- МОЗ: затвердження переліку документів для проходження медико-соціальної експертизи
- НСЗУ: довгостроковий період для договорів з аптечними закладами
- МОЗ: основні безоплатні психосоціальні послуги за Програмою медичних гарантій
- Як надається психіатрична допомога особам, стосовно яких передбачається застосування примусових заходів медичного характеру?