Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Яка психіатрична допомога мобільних мультидисциплінарних команд надається за ПМГ?

Яка психіатрична допомога мобільних мультидисциплінарних команд надається за ПМГ?Психіатричну допомогу можна отримувати вдома. Її надають пацієнтам із розладами психіки та поведінки, які не мають гострого перебігу захворювання, але потребують спостереження з боку психіатра. Для цього Програмою медичних гарантій передбачено пакет «Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами». 

До складу таких команд входять психіатр (та/або дитячий психіатр), психолог або психотерапевт та медсестра. Вони орієнтовані на надання допомоги пацієнтам із розладами психіки та поведінки, яких виписали після стаціонарного лікування та які натомість все ще потребують спостереження. 
 
У межах пакета пацієнти з розладами психіки та поведінки безоплатно можуть отримати такі послуги: 
  1. Огляд мультидисциплінарною командою та надання психіатричної та психосоціальної допомоги.
  2. Формування індивідуального плану лікування і реабілітації.
  3. Підтримка у дотриманні плану лікування й реабілітації, моніторинг за побічною дією ліків та корекція лікування у разі потреби.
  4. Оцінка соматичного стану та видача е-направлень (за наявності показань) для надання спеціалізованої медичної допомоги.
  5. Надання невідкладної медичної допомоги пацієнтам під час відвідування у разі виникнення станів, що загрожують життю.
  6. Визначення потреби пацієнтів у паліативній допомозі та видача у такому випадку необхідного е-направлення.
  7. Визначення потреб пацієнтів у соціальних послугах та сприяння їхній соціально-трудовій соціалізації та ін. 
Також лікар-психіатр, який входить до складу команди може виписати рецепт на ліки,  зокрема й е-рецепт на ліки за програмою реімбурсації. Однак, від команди не вимагається забезпечувати пацієнта ліками, тобто, з собою вони не мають укладок з препаратами (крім ліків, які можуть застосувати для надання невідкладної допомоги). 
 
Повний перелік послуг опублікований на сайті НСЗУ: https://bit.ly/40rJvix (п. 21)

МОЗ відзначає, що психіатрична допомога надається мобільними командами за місцем перебування пацієнтів. Також за погодженням з пацієнтами чи їхніми рідними така медична допомога може надаватись за місцем базування мультидисциплінарної команди. Крім того, пакетом передбачена можливість консультування (у разі потреби) пацієнта телемедичними засобами.

Кількість візитів до пацієнта та/або візитів пацієнта за місцем базування команди планується відповідно до індивідуальних потреб. Але не менше ніж чотири візити на місяць, з яких щонайменше 50% мають бути за місцем перебування пацієнта.

Пальне для виїзду забезпечує медичний заклад. Пацієнти чи їхні рідні не мають оплачувати пальне для візиту мультидисциплінарної команди. 

Щоб отримати послуги в межах зазначеного пакета, необхідно:
1. Мати направлення лікаря, з якими підписано декларацію, або ж направлення психіатра. Також у пацієнта має бути встановлений діагноз психічного чи неврологічного розладу.
2. З направленням звернутися у медичний заклад, що має договір із НСЗУ за пакетом «Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами». 

Загалом у 2024 році 68 медичних закладів уклали договір із НСЗУ за цим пакетом. Знайти їх контакти можна на дашборді «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій»: перейти на карту надавачів медичної допомоги й набрати необхідну назву пакета (чи № 39) у фільтрі «Група послуг». Або ж зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77, оператор допоможе знайти найближчий заклад. 

Акцентується, що психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами, це не швидка психіатрична допомога. Тобто, таку команду не можна викликати телефоном в будь-який час. Якщо у пацієнта розвивається раптове погіршення стану, яке загрожує його здоров’ю чи життю (або життю, чи здоровʼю навколишніх), варто звернутися по екстрену медичну допомогу за номером 103.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED