Які спостереження повинні проходити передчасно народжені діти?

Йдеться про катамнестичне спостереження – систему моніторингу стану здоров’я дитини, яка допомагає вчасно помітити можливі порушення та надати необхідну допомогу. Його проходять малюки, які народилися передчасно, перенесли асфіксію або мали інші ускладнення при народженні.
У всьому світі такий підхід є стандартною практикою, адже він забезпечує ефективну та якісну реабілітацію. В Україні вже зроблено важливі кроки для його впровадження, і наразі триває процес адаптації законодавства до сучасних вимог.
Хоча на рівні нормативних документів поки що офіційно не закріплені у катамнестичному спостереженні такі професії, як фізичний терапевт чи ерготерапевт, вони є невід’ємною частиною сучасних реабілітаційних систем і відіграють ключову роль у реабілітації.
Хоча на рівні нормативних документів поки що офіційно не закріплені у катамнестичному спостереженні такі професії, як фізичний терапевт чи ерготерапевт, вони є невід’ємною частиною сучасних реабілітаційних систем і відіграють ключову роль у реабілітації.
Однак на сьогодні кожна дитина, яка потребує спостереження, має отримати направлення до мультидисциплінарної команди фахівців ще в пологовому будинку. До цієї команди входять педіатр, офтальмолог, невролог, фізичні терапевти, терапевти мови й мовлення та лікарі фізичної та реабілітаційної медицини (ФРМ).
Перелік спостережень, які повинні проходити передчасно народжені діти:
• У перший рік життя дитини огляди відбуваються щомісяця.
• Лікарі оцінюють розвиток малюка відповідно до скоригованого віку. Це означає, що порівнювати дитину з іншими однолітками, народженими вчасно, не варто. Наприклад, якщо малюк з’явився на світ на 28-му тижні, то його розвиток у п’ятимісячному віці оцінюють як у двомісячного. Це абсолютно нормально, і метою є те, щоб поступово дитина наздогнала своїх ровесників.
• Якщо під час спостереження не виявляють проблем, відвідування лікарів можна припинити.
• Якщо ж у дитини є особливі потреби у розвитку, вона отримує направлення на реабілітацію, яка є безоплатною в межах Програми медичних гарантій (ПМГ).
Якщо в закладі охорони здоров’я не видали направлення на катамнестичне спостереження, ви можете вимагати його самостійно або звернутися до: лікаря-неонатолога, лікаря первинної ланки. Ця допомога є безоплатною, адже її фінансує держава.
Батькам передчасно народжених дітей часто потрібна не лише медична, а й моральна підтримка. Відзначається, що в Україні працює низка громадських організацій, які допомагають родинам інформаційно, психологічно та навіть практично – наприклад, у підборі спеціального одягу для малюків. Серед них — ГО «Ранні пташки», яка входить до БФ «Пацієнти України».
Также интересно посмотреть:
- Які симптоми є передвісниками появи каменів в нирках?
- МОЗ: посилення антитютюнового законодавства в Україні
- МОЗ: основні пріоритети у профілактиці неінфекційних захворювань на 2025 рік
- Держлікслужба перевірить аптеки щодо укомплектованості фахівцями з фармацевтичною освітою
- Запровадження Національного каталогу та реферування цін на ліки: деталі