Поиск и подбор медперсонала
Сервіс запису паціентів

Перевозка больных

Перша допомога при термічних опіках

 
Перша допомога при термічних опікахСьогодні, 7 липня, з давніх-давен на нашій землі відзначається свято Івана Купала, яке тісно пов’язане із різноманітними народними традиціями, фольклором. В ніч з 6 на 7 липня у багатьох регіонах нашої країни відбувається святкування, проходить воно на березі річки, молодь веселиться, перестрибує через вогнище. Подібні розваги та ще безліч інших побутових ситуацій змушують замислитися про небезпеку термічних опіків, які може отримати будь-хто. Тож слід знати, як надавати першу допомогу постраждалим у таких ситуаціях.

Якими бувають опіки?

Існують опіки термічні, хімічні, електричні. Сьогодні мова піде саме про термічні опіки, які виникають через вплив на шкірний чи слизовий покрив гарячих предметів, відкритого вогню, рідин, газів.

Термічні опіки бувають різного ступеню важкості:
 • Перший ступінь. Це травми верхнього шару шкіри чи слизової, на які вказують почервоніння опеченої ділянки, біль, набряк.
 • Другий ступінь. Більш глибокі ушкодження м’яких тканин. До перерахованих симптомів додаються водянисті пухирці.
 • Третій ступінь. Порушення цілісності навколожирової тканини слизової чи (та) шкірного покриву, з’являються пухирі з каламутною рідиною та кров’ю всередині. Чутливість навколо ураженої ділянки знижується, існує небезпека відкриття рани через розриви пухирів.
 • Четвертий ступінь. Пошкоджуються всі тканини, настає обвуглювання.

Заходи першої допомоги при термічних опіках

Якщо опік все ж трапився, слід виконати наступні дії:Перша допомога при термічних опіках
 1. Усунути джерело опіку. Зробити це треба якнайшвидше: якщо, наприклад, на людині горить одяг, слід його спробувати швидко зняти, якщо це можливо без ушкодження вогнем інших ділянок тіла, або накинути на постраждалого ковдру, шматок тканини, щоб перекрити доступ кисню до полум’я. Також палаючу людину можна облити водою.
 2. Звільнити уражені ділянки тіла від одягу. Робити це слід обережно, не можна відривати прилиплу тканину.
 3. Охолодити пошкоджені ділянки шкіри чи слизової.  Охолодження не дозволить опіку розповсюдитися вглиб тканин шкіри чи слизової. Проводити його слід таким чином: якщо опік 1 чи 2 ступеню, необхідно уражену ділянку помістити під проточну холодну воду на 15-20 хвилин; якщо опік 3 чи 4 ступеню, слід змочити у холодній воді тканину та прикласти до нього. Не слід використовувати часточки льоду.
 4. Закрити поверхню опіку. Це робиться для того, щоб убезпечити її від інфікування під час контакту із зовнішнім середовищем. Для цього слід використовувати стерильний бинт, накладати який треба вкрай обережно, попередньо змочивши в антисептичному розчині (за можливості).
 5. Знеболити. Постраждалому опік буде дуже боліти, тому для полегшення його стану та недопущення больового шоку можна дати знеболюючі препарати.
 6. Викликати швидку допомогу або відвезти постраждалого до травмпункту. Яким би незначним не здавався опік, краще, щоб його оглянув лікар та розказав, як сприяти його загоєнню. Якщо ж опік 3 чи 4 ступеню важкості, ні про яке самостійне лікування не може бути мови.

Чого не можна робити при після отримання термічного опіку?

Категорично заборонено:
 1. Змазувати опік маслом, кремом, маззю, яєчним білком: вони утворюють плівку на поверхні шкіри, що погіршує теплообмін, а це сприяє розповсюдженню опіку вглиб тканин.
 2. Відривати прилиплий до рани одяг.
 3. Проколювати пухирі.
 4. Наносити на уражену ділянку протиопікову піну (наприклад, «Пантенол»).
Користуватися кремами та спеціальними засобами можна буде лише тоді, коли рани почнуть загоюватися, і лише після того, як це порекомендує лікар.

Термічні опіки можуть трапитися з будь-ким і практично будь-коли, тож слід знати правила першої допомоги у таких випадках, щоб мати змогу оперативно відреагувати на ситуацію.

Автор: Ольга Купріянова
© Медичний портал Здоров-Інфо 
При використанні матеріалів статті активне гіперпосилання на zdorov-info.com.ua обов'язкове
Хотите получать новые статьи на почту?

Поиск клиники
Алкофарм