Поиск и подбор медперсонала
Сервіс запису паціентів

Рециркуляторы

Хвороба Лайма: що криється за екзотичною назвою?

Хвороба Лайма: що криється за екзотичною назвою?Квітень-травень – це період найбільшої активності кліщів, які можуть бути переносниками різних захворювань, одне з яких – хвороба Лайма. Це досить важка недуга, яка може мати серйозні наслідки для здоров’я людини. Тож не треба забувати про елементарні правила профілактики укусу кліща, перебуваючи у лісі, парку чи ботанічному саду.

Що таке хвороба Лайма?

Хвороба Лайма, або кліщовий бореліоз – це інфекційне захворювання, яке переноситься кліщами. Його збудник – Borrelia burgdorferi із сімейства Spirochetaceae. Це патогенні для людини мікроорганізми, які розповсюджені у помірному кліматичному поясі. Звісно, далеко не всі кліщі є переносниками хвороби Лайма, насправді їх одиниці. Проте не пощастити може завжди.

Кліщовий бореліоз вперше був виявлений у 1975 році у невеличкому містечку Лайм у США, тому і отримав таку назву.

Зараження відбувається під час укусу людини інфікованим кліщем. Борелії зі слиною комахи потрапляють до шкіри і впродовж декількох днів розмножуються. Після завершення етапу активного розмноження вони розповсюджуються на іншу ділянки шкіри, а також на внутрішні органи, такі як серце, головний мозок тощо. Також патогенні мікроорганізми можуть вплинути на суглоби. Їхня підступність полягає в тому, що вони роками можуть зберігатися в організмі людини, негативно впливаючи на його функціонування.

Симптоми хвороби Лайма

Ознаки хвороби виявляються не одразу після укусу кліща, а в середньому через 2 тижні. Хоча реакція організму може бути індивідуальною, і проявитися й через 2 дні, й через місяць. До симптомів зараження хворобою Лайма належать наступні:
  1. Почервоніння шкіри на місці укусу кліща. Червона пляма при цьому поступово збільшується, досягаючи до 10 см в діаметрі (трапляється, що й до 60 см). Форма плями кругла чи овальна, неправильна – рідше.
  2. Збліднення центральної частини плями через деякий час, її поступове посиніння у формі кільця. При цьому в її центрі буде чітко видно місце укусу кліща: воно почервоніє, вкриється корочкою.
  3. Збереження плями впродовж 2-3 тижнів, якщо хворобу не лікувати, потім її раптове зникнення.
  4. Ураження нервової системи, серця чи суглобів через 1-1,5 місяці після укусу (за відсутності адекватного лікування).

Важливість своєчасної діагностики хвороби Лайма

Дуже добре, якщо діагноз вдається встановити на етапі шкірних проявів хвороби. Підступність кліщового бореліозу полягає в тому, що часто його починають підозрювати пізно, коли вже спостерігаються ознаки ураження внутрішніх органів, нервової системи, суглобів. Підтвердити діагноз можна за допомогою спеціального аналізу крові, який роблять у лабораторіях при інфекційних лікарнях чи відділеннях у лікарні.

Часто хворобу Лайма плутають зі звичайною алергією, тим більше, що кліщі кусають якраз у період загострення сезонних алергій. Тут велика відповідальність лежить на пацієнті: він повинен згадати факт укусу кліща та пов’язати його із плямою на шкірі. Тоді лікарю буде легше поставити діагноз правильно та, що головне, своєчасно.

Лікування хвороби Лайма

Основа лікування хвороби Лайма – знищення в організмі борелій. Якщо лікування пройшло успішно, пацієнта тримають на контролі ще впродовж 2-х років, відслідковуючи, чи хвороба не повернулася. Це може статися, якщо не всі патогенні мікроорганізми було знищено. Усі препарати, які лікують дане захворювання, приймаються виключно за призначенням лікаря, іноді терапія проводиться в інфекційному відділенні на стаціонарі.

Хвороба Лайма може стати фатальною ля роботи серця, мозку, для суглобів, тому її ні в якому разі не можна недооцінювати. Найкращий профілактичний захід – видалити кліща після укусу у лікарні, а не самостійно вдома. Це дозволить дослідити комаху на наявність у ній борелій та, у разі необхідності, почати термінове лікування.

Автор: Ольга Купріянова
© Медичний портал Здоров-Інфо 
При використанні матеріалів статті активне гіперпосилання на zdorov-info.com.ua обов'язкове
Хотите получать новые статьи на почту?

Поиск клиники
Алкофарм